Chokladfudge

Det är sött, lite segt och smakar fylligt av choklad. Chokladfudge hör till julens mest älskade godis. Tur då att det inte är särskilt svårt att göra själv. Se bara till att ta tempen ordentligt på fudgesmeten, så konsistensen blir den rätta.
Ett recept från:
Buffé nr 11, 2014

Ingredienser
ca 20 st
3 dl vispgrädde
3 dl strösocker
1 msk smör
1 msk ljus sirap
3 msk kakao
1 krm salt
Gör så här
00:25:00
Har du lagat receptet?
Näringsvärde per st
Näringsvärdet är beräknat på hela satsen.
Energi10033 KJ / 2397 kCal
Fett136 g
Salt2 g
Kolhydrater282 g
Protein11 g
Kommentarer
Detta blev mer kola/knäck än fudge! Besviken!!!
Selina
2024-12-22Hej Selina och ni andra som inte fått det till fudge. Nu har vi provlagat receptet och ändrat temperaturen och även lagt till att man ska vispa på slutet med elvisp så att fudgen får den rätta konsistensen. Lycka till nu alla som vi prova igen! Vänliga hälsningar Tove
Redaktionen
2025-01-03Det var nog det sämsta receptet vi provat, blev en stenhård kaka. Bara att slänga.
Rickard
2024-12-22Hade termometer, kokade på medelvärme temp blev klart efter ca: 25 minuter rörde hela tiden och vid 125 grader tog jag kastrullen från plattan och fortsatte röra, men då fick jag snabba mig att hälla upp smeten i en form, den började bli tjock. In i kylen att kallna, sedan skar i bitar blev fantastiskt god.
Yvonne
2022-12-25