Chili con carne med vitlökssås

Underskatta aldrig enkelheten i att laga mat! Denna chili con carne sköter i princip sig själv när den får puttra till sig på plattan. Kokt ris, eller annat gryn, är ett klassiskt tillbehör till denna vardagsfavorit, och ihop med den vitlökssmaksatta crème fraichen är middagen komplett!
Ett recept från:
ICAs matkasse v 9 2025

Gör så här
Har du lagat receptet?
Näringsvärde per portion
Energi2998 KJ / 716 kCal
Fett30 g
Salt3.1 g
Kolhydrater70 g
Protein37 g

Kommentarer
19 stCaroline
Mitt favoritrecept för enkla matlådor! Ikväll tillsatte jag gul lök, riven morot och lite spiskummin, andra gånger har det blivit majs och andra saker som finns hemma. Snabbt, lite disk och perfekt portionsstorlek för 3 matlådor och kvällsmat för en.
Olof
Huva, verkligen inte gott.
Anna
Snabbt! Enkelt! Gott! Kryddade på med lite extra chiliflakes och spiskummin. Vitlökssåsen var verkligen en höjdpunkt till rätten (dock med lite honung och majonnäs i). Mums!!!
Elin
Barnvänligt och Enkelt, kan göra lite som man vill, om man vill lägga till annat eller ha mer bönor. Tunnbröd med ost var gott till också 👌🏻
Anna
Enkelt och gott!
Sophie
Väldigt enkelt grundrecept som man lätt kan krydda upp. Jag är vegetarian så jag använde soyafärs ist. Barnvänligt!
Louise
Enkelt och gott med en del extra kryddor, bla spiskummin. Blandade i lite flytande honung o lite majonnäs i vitlökssåsen för lite rundare smak.
Tonis
Passar lika bra med pasta!
Håkan
Enkelt och gott. Nötfärs och en brödbit till hade gjort det kanon.
Charlotte
Riktigt gott.