Blomkålsbolognese med mandel

Betyg 4.3 av 5.37 personer har röstat
Receptet har 7 kommentarer
Receptet är ett klimartsmart val.
Nyckelhålsmärkt.
Blomkålsbolognese med mandel

Varför inte testa att göra en bolognese på ett lite annat sätt? Här har du en med blomkålsris och mandelsplitter! Till denna krämiga bolognese äter du såklart pasta och toppar med lite färsk basilika och gurkbitar!

Ett recept från:
ICAs matkasse v 5 2022

Blomkålsbolognese med mandel

Ingredienser

4 portioner
1 rödlök
1 förp blomkålsris (à 250 g)
1 förp mandelspån (à 50 g)
1 msk rapsolja
1 vitlöksklyfta
salt
peppar
2 tsk oregano
500 g passerade tomater
1 grönsaksbuljongtärning
1 msk balsamvinäger
2 msk japansk soja
1 dl vatten
1 förp färsk basilika (à 20 g)
4 port pasta (gärna fullkorn)
1 gurka

Gör så här

00:08:00

Har du lagat receptet?

Vad tyckte du om receptet?

Kommentarer

7 st
  • Mina barn älskar den här recepten, de märker inte blomkål smak.

    Faranak

  • Jättegott!

    Julia

  • Mycket godare än jag vågat hoppas på! Det dög till och med åt dem i familjen som inte gillar blomkål :) Var försiktig med saltet när blomkålen fräses, det blir ju mycket salt från buljongtärningen och sojan. Jag hällde i en skvätt grädde också, blev ännu godare!

    Anette

  • Mycket gott!

    Magdalena

  • Jag var förvånad hur god den var! Vet att det är poppis med blomkålsris och mandel och var skeptiskt till att det skulle vara gott, men det blir smakrikt och mättande. Tror att sojasås gör mycket för smaken. Kommer spara denna att göra framöver!

    Sarah

  • Bättre än förväntat! Lade till en gratinerad fetaost i ugn med tomater och basilika med ringlade olivolja över.

    Evelina

  • Bara älskar denna rätt!

    Samuel

Näringsvärde per portion

Energi1817 KJ / 433 kCal
Fett11 g
Salt3 g
Kolhydrater65 g
Protein16 g

Klimatguide

0 - 0,5 kg CO2e/portion

Vad du äter kan göra stor skillnad, inte bara för dig själv, utan även för miljön och klimatet. Inspireras av våra klimatguidade recept som hjälper dig att minska klimatpåverkan – utan att för den skull minska på matglädjen.

Testa liknande recept

  • Blomkålsbolognese med mozzarellasallad
    Betyg 4.4 av 5.51 personer har röstat
    Receptet har 4 kommentarer
    Nyckelhålsmärkt.
    Receptet tar Under 45 min att tillaga
    Receptet har Medel svårighetsgrad