Ärtpesto

Dags för pesto? Ta ut svängarna med vår krämigt goda ärtpesto av gröna ärter och mandlar. Perfekt när du är på jakt efter ett recept på pesto utan pinjenötter! Den hemmagjorda peston passar strålande till pastarätter eller i en tomatsallad.
Ett recept från:
Buffé nr 4, 2021

Gör så här
Detta recept är från Söndagspreppen, ett smart sätt att förbereda flera rätter för att vinna tid senare i veckan.
Har du lagat receptet?
Testa liknande recept
- Citronärter
- Filodegspaj med zucchini, ricotta och ärtpesto
- Ricottabiffar med pastasallad och ärtpesto
- Krämig ravioli med sparris och grön sås
- Fisktacos med torsk, picklad lök och ärtpesto
- En skål med ärtröra.
Kommentarer
(6)L
Lena
Bra recept. Har använt det många gånger. Brukar slänga i lite fryst hackad basilika från sommarskörden, ibland lite djupfryst dill. Idag tömde jag det sista ur tuben med pepparrotsvisp. Så gott det blev!
B
Bertil
Gott/Bertil
C
Carola
Tog bort osten och lade till basilika, jättegott!
B
Birgitta
Lika god som budgetvariant med lagrad svensk ost och solrosfrön.
M
Margareta
3 krm salt?? Det är alldeles för mycket!
A
Anette
Jag följde receptet förutom att jag tillsatte en rejäl kvist basilika för att jag råkar ha massor. Galet gott som vi åt till panerad torsk. Går fint att ha på knäckebröd eller bara äta som det är. Kan tänka mig att ha detta som tillbehör även till fläskkött eller kyckling.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.