Sötpotatis, brysselkål och aubergine är en lika färgglad som god kombination till denna allt i ett-rätt med kycklinglår. Blanda hela härligheten med en apelsindoftande dressing. Skjuts in i ugnen och mixa sedan den mjukbakade auberginen till en krämig röra.
Ett recept från:
Buffé
nr 1,
2017
Fri från gluten och ägg.
Gör laktosfri: välj laktosfri crème fraiche.
Gör mjölkproteinfri: byt ut crème fraiche mot iMat fraiche eller Sour Supreme (innehåller soja).
Vad du äter kan göra stor skillnad, inte bara för dig själv, utan även för miljön och klimatet. Inspireras av våra klimatguidade recept som hjälper dig att minska klimatpåverkan – utan att för den skull minska på matglädjen.
Kommentarer
Amanda
1/19/2021Älskar detta recept!! Så smidigt. För att få mer sås brukar jag ta 2.5dl crème fraiche. Auberginen går att utesluta om man vill. Brukar använda kycklinginnerfilé och ha maten i ugnen 30min. 🌟🌟🌟
Li
10/15/2020Goda ingredienser o smaker, men tyckte det blev lite dressing o ganska svag apelsinsmak! Gör jag det igen kommer jag nog dubbla dressingen.
Amanda
4/25/2020Riktigt gott och så enkelt! En ny vardagsfavorit! :)