Älggrässaft

Somrig älggrässaft med härliga smaker av kanel och citron. Extra bra är att du kan frysa in saften om det blir väldigt mycket, eller varför inte ge bort som present till någon?
Ett recept från:
Buffé nr 6, 2007

Gör så här
Har du lagat receptet?
Testa liknande recept
- Blåbärssaft
- Rårörd blåbärssaft
- Äppelsaft
- Karinas citrondricka
- Kanel- och lingonmarmelad
- Fläderblomssaft
Kommentarer
11 stGunilla
Varför står det inte att man ska koka upp vatten och röra i sockret? Det är väl samma förfaringssätt som med flöderblommor?
Lupo
Fattar inte vad jag gjorde fel det blev så jädra beskt
Sylwia
Saften blir jättegod! Sylwia
Angela
Riktigt god men minska sockermängden så blir den godare
Ingrid
Halvera sockermängden och förvara i frysen. Multiplicera receptet så har du saft hela året😊
Jeanette
Mycket gott!
Catja
ska man inte koka vattnet?
Per-erik
Den här saften är en riktigt god sommarsaft, hemma älskar vi den. Jag har gjort saften utan kanelstänger.
Anneli
absolut bara för mycket lukt på saften
Sophie
Vi gör denna saft varje år och tycker att den är mycket god. Det gäller förståss att först identifiera älgörten/älggräset och dess cremevita blommor. Den blommar från början/mitten på juli men vi har oftast skördat långt senare och lyckats väl. Vi fryser in i små påsar i portionsförpackningar och dessa räcker LÄNGE!