Quesadilla är från början en mexikansk rätt. Den här tunnbrödsquesadillan innehåller klassiska svenska smaker som lax, pepparrot och spenat. Perfekt att servera på en buffé eller som tilltugg. Servera gärna med lite fräsch krasse på toppen!
Ingredienser
2 portioner
1
dl
solroskärnor
125
g
färskost (pepparrot)
4
runda mjuka tunnbröd
30
g
babyspenat
1
msk
smör
100
g
skivad kallrökt lax
Till servering
krasse
För alla
Fri från ägg. Gör glutenfri: välj glutenfritt bröd. Gör laktosfri: välj laktosfri smaksatt färskost. Gör mjölkproteinfri: välj mjölkproteinfri färskost och smaksätt med lite finriven pepparrot.
Gör så här
Vad tyckte du om receptet?
48
1 st
Kommentar
Maria
2020-02-09
Dåligt middagsförslag då det är en förrätt
Redaktionen ICAse
2020-02-10
Hej Maria! Det har du rätt i, dessa quesadillas passar bäst som tilltugg eller på en buffé. Vi skriver inte att det är en middag, har receptet kommit upp som ett middagsförslag någonstans på vår site? Hälsningar Ulrika
Kommentar
Maria
2020-02-09Dåligt middagsförslag då det är en förrätt
Redaktionen ICAse
2020-02-10Hej Maria! Det har du rätt i, dessa quesadillas passar bäst som tilltugg eller på en buffé. Vi skriver inte att det är en middag, har receptet kommit upp som ett middagsförslag någonstans på vår site? Hälsningar Ulrika