Lättlagad och god tacogratäng som serveras med picklad rödlök på toppen. Fräs färsen med kryddmix i en stekpanna, häll över i en form och täck med crème fraiche, riven ost, cocktailtomater och jalapeños. Skjutsa in den i ugnen och vips har du en läcker middag.
Kontroller noga innehållet i taco kryddmixen.
Fri från gluten och ägg.
Gör laktosfri: välj laktosfri crème fraiche.
Gör mjölkproteinfri: byt crème fraiche och ost mot mjölkproteinfria ersättningsprodukter.
Recept och bild i samarbete med Arla.
Har du lagat receptet?
Vad du äter kan göra stor skillnad, inte bara för dig själv, utan även för miljön och klimatet. Inspireras av våra klimatguidade recept som hjälper dig att minska klimatpåverkan – utan att för den skull minska på matglädjen.
Kommentarer
Var rädd det skulle vara för mesigt i smaken men tog medium sås och medium krydda och det var väldigt gott! Gjorde en del utan jalapeño till barnen. La chips i botten men blev bara mosigt så kunde varit utan. Hade majs i, kunde haft bönor också för lite mer kvantitet och bättre pris per portion. Hade en påse ost och en burk lätt creme fraiche och det räckte mer än väl. Generös och god rätt till fredagskvällen eller när man är sugen på det!
Sara
2023-08-23Jättegod gratäng! Jag brukar blanda i en burk majs och en burk bönor i köttfärsen, t ex röda bönor, så blir det större mängd och gott dessutom! Ett favoritrecept!
Maria
2023-06-03Vår dotter bjöd på tacogratängen och den var supergod! Tacos snäpper upp en nivå med denna rätt.
Susanne
2023-05-19