Städdagssoppa

En mustig och god soppa som mättar riktigt bra! Soppans ingredienser passar för allas plånbok och är en riktig höjdare för dig som är student och behöver billiga matlådor.
Ett recept från:
Buffé nr 9, 1998

Ingredienser
12 portioner
2 stora potatisar
2 purjolökar
1 röd paprika
ca 1 kg köttfärs
2 msk olivolja
1 msk mild curry
1 - 1 1/2 msk paprikapulver
1 burk hela tomater (à 400 g)
2 l vatten
2 - 2 1/2 dl mjölk
2 msk kinesisk soja
2 - 2 1/2 tsk salt
1/2 tsk svartpeppar
Gör så här
00:30:00
Har du lagat receptet?
Kommentarer
8 stSuper god soppa som jag gjort i många
Helena
Den här soppan har jag gjort sen receptet kom 1998. Supergod. Har lagt till lite egna ingredienser, sambal oelek, tomatpuré, chilipeppar och rivna morötter. Så matig och mustig soppa.
Åsa
Denna gör jag med. Med en liten bit salami för god smak innan färsen och så med rivna morötter också. Supergott
Monica
Hur många gram är "1 burk hela tomater?" Det kan ju trots allt variera en hel del.
Martin
Hej Martin! Tack för din kommentar. Jag har nu uppdaterat receptet. Lycka till med soppan. Hälsningar Ulrika
ICA-köket
Hej Marie-Louise! Vad roligt att soppan är så uppskattad! Hälsningar, Veronica
Ica-köket
Detta recept använder jag varje gång som jag har matlagningen i vår förening, på vår städdag. Soppan är mycket uppskattad och jag har använt den sedan receptet var med i Buffé 1998. 5 stora stjärnor får den!
Marie-louise
Billig, lättlagad och väldigt god. Uppskattades av alla i familjen inklusive min tonåring och hans vänner som var hos oss på middag. Väldigt mättande, särskilt med en smörgås till.
Lena
Ok och enkel soppa. Bra bas o sen är det bara att variera beroende på vad som finns i kylen! Billigt!
Karl arvid