Snabb saffransbutterkaka med vanilj

Med bakpulver istället för jäst går den här saffransbutterkakan i ett nafs. Servera den i stället för lussebullar på nästa glöggmingel. Vaniljfyllningen är en trevlig överraskning.
Ett recept från:
Buffé nr 11, 2017

Ingredienser
ca 10 bitar
2 påsar saffran (à 1/2 g)
2 1/2 dl mjölk (3 %)
8 dl vetemjöl (8dl motsvarar 480 g)
1 1/2 dl strösocker
3 tsk bakpulver
2 krm salt
150 g rumsvarmt smör
Fyllning
100 g rumsvarmt smör
1/2 dl strösocker
1 tsk vaniljpulver
2 dl russin
Pensling
ägg
pärlsocker
Gör så här
00:00:00
Har du lagat receptet?
Näringsvärde per bit
Näringsvärdet är beräknat per bit.
Energi2117 KJ / 506 kCal
Fett23 g
Salt0.63 g
Kolhydrater68 g
Protein6 g
Kommentarer
9 stLät kakan vara lite kladdig, hoppade över russin och saffran. La till kardemumma i degen istället. Blev lite orolig då degen inte täckte formen men den flöt ut och höjde sig. Fick stå ca 5 minuter extra så den fick färg också. Vi får se om den bli uppskattad.
Isabell
Jag håller med Kerstin, jag tog en halv dl extra med mjöl. Risken är att det blir ”mjölig” smak men det blev bra.
Maria
Blev en alldeles för kladdig deg så jag fick tillsätta betydligt mer mjöl för att kunna kavla den. Såg fin ut men hade inte jäst upp och hade degrand. Stämmer receptet? Kerstin
Kerstin
det framgår inte om mjölken ska värmas eller ej?
Gunvor
Hej Gunvor! Den här bakas med bakpulver och då behöver inte mjölken värmas innan. Hälsningar Michelle
ICA-köket
Kan man göra den klar och sen baka dagen efter?
Veronica
Hej Veronica! Vi skulle nog baka den klar och kanske värma på lite dagen efter. Hälsningar Michelle
ICA-köket
Var skeptisk till en kaka utan jäst, men testade eftersom den verkade så enkel. Den blev supergod! Enkel, snabb och god. Kommer baka igen.
Sofie
Ska inte degen jäsa ? BK
Björn
Hej Björn! Nej, eftersom det är bakpulver i så behöver den ej jäsa. Lycka till! Hälsningar Michelle
ICA-köket
Mandelmassesmeten räcker till 20 små, inte 40. Smörsmeten blir inte alls bra, den smakade alldeles för mycket smör och jag hade i dubbelt så mycket florsocker innan den smakade bra (jämförde med andra biskvirecept) och då räckte den till mer än dubbelt så många biskvier. Chokladen var i alla fall dimensionerad för dubbelsats med biskvier och enkel sats med smörkräm. Kommer aldrig mer att göra dem..... fast de smakar rätt gott i alla fall. :)
Anette
Hej Anette! Denna kommentar kanske har hamnat på fel recept? Hälsningar Michelle
ICA-köket
Den ser god ut,men det är så svårt att läsa stilen i Buffe-tidningen.Är tvungen att gå in på datorn för att kunna läsa!!!
Hjördis
Hej Hjördis! Tack för din feed-back, tar detta med Buffé-gänget. Men tur ICA.se finns :) Hälsningar Michelle
ICA-köket