Senapsstekt strömming med pepparrot

Förstklassig strömmingsrätt som passar lika bra till middag med potatis och riven pepparrot eller som mellanmål på knäckebröd. Senapspaneringen ger strömmingen en aptitretande doft och smak.

Gör så här
00:01:00
Har du lagat receptet?
Kommentarer
5 stStrömming Cattelin serveras med friterad persilja, en kopia av Strömming Opris från Operakällaren inspirerat av källarmästare Ekegård. Mvh Jonas Kockelev på Rest Cattelin 1977.
Jonas
Tillsätt gärna ev. lite vitlök i gräddfil senapsblandningen så blir det strömming Cattelin serveras med friterad persilja, en kopia av Strömming Opris från Operakällaren inspirerat av källarmästare Ekegård. Mvh Jonas Kockelev på Rest Cattelin 1977.
Jonas
Tips: Stek dina strömmingsflundror i ungen. 175 grader brukar jag använda, ca 10-15 min. Då slipper du strömmingslukten i hela huset.
Monica
Jättegott. Barnen 3,5 och 7 gillar det också.
Daniel
mycket gott! tillomed för mig som inte brukar vara så förtjust i just strömming. jag hade ingen pepparrot så jag tog dessertost, crème bonjour med pepparrotssmak, till. kalasgott!
Anna