Salt kaffekola

Ingen jul utan en riktigt godisgod kola! Den här salta kaffekolan är ett lysande exempel på när sött, salt och en lätt beska möter varandra så att ren och skär smakmagi uppstår. Ett tips bara – håll dig till receptet. Vill du göra mer, så koka hellre två satser.
Ett recept från:
Buffé nr 11, 2014

Gör så här
00:00:00
Har du lagat receptet?
Näringsvärde per sats
Näringsvärdet är beräknat på hela satsen.
Energi10214 KJ / 2441 kCal
Fett103 g
Salt3.43 g
Kolhydrater372 g
Protein4 g
Kommentarer
10 stSmakar dessa mycket kaffe?
Nina
Vääärldens godaste kola! Tillåter mig själv att endast göra denna vid jul, annars blir det farligt! Alla man bjuder älskar den. Virar in den i papper och förvarar den i en burk med lock i kylskåpet. Håller hela december. (Om man gör flera satser…)
Johanna
Supergod kola! En favorit varje jul! Har gjort denna varje år sen 2014. Skrev en kommentar här redan då :)
Lillie
Sjukt goda!!!
Maria
Jättegoda kolor om man har lite mer kaffe i! Hur lång är hållbarheten på dessa?
Melina
Hej Melina! Vad kul att höra att du gillade dom! De håller i minst upp till en vecka i kylen. Hälsningar Elina
ICA-köket
En favorit som är självklar till jul sedan några år tillbaka. Kaffet och saltet väger upp det söta i kolan superbra. Uppskattas av både barn och vuxna!
Matilda
Hej Emeli! Stämmer bra det att det är färdigbryggt kaffe. Tack för det Amanda!
Ica-köket
Emelie, jag tror det är färdigbryggt kaffe :)
Amanda
Den här ska göras! Jag undrar om det är 3 msk färdigt kaffe eller "pulver"?
Emelie
Supergod kola! Hade i 3 msk av Tassimo-espresso och det blev perfekt kaffesmak, inte för stark men man kände ändå smaken tydligt. Kokade till 123,5 grader då temperaturen steg ganska snabbt när den väl blev varm, men konsistensen blev perfekt ändå.
Lillie