Saffransskorpor med tranbär och vit choklad

Ge bort de oemotståndliga saffransskorporna med torkade tranbär, mandel och vit choklad genast, annars äter man garanterat upp dem själv. Läckert som glöggfika eller som dopp i kaffet.
Ett recept från:
Buffé nr 11, 2013

Gör så här
00:20:00
01:00:00
Har du lagat receptet?
Näringsvärde per st
Näringsvärdet är beräknat per skorpa.
Energi370 KJ / 88 kCal
Fett4 g
Salt0.2 g
Kolhydrater12 g
Protein2 g
Kommentarer
21 stGår bra att ersätta mandeln med solrosfrö om man vill allergianpassa
Karolina
Hej Karolina! Det kommer funka fint! Hälsningar Niclas
ICA-köket
Mycket goda och enkla att göra.
Lotta
Bla Bla
Anna
Supergoda och enkla. Degen är lös, men ta ordentligt med mjöl när man rullar ut dem! Brukar utesluta tranbär och mandel. Istället har jag gjort med vit+mörk choklad, och idag testade jag turkisk peppar med vit choklad, suveränt gott!
Sara
Jag älskar att baka dessa! Gör dem utan tranbär dock och köper små knappar av vit choklad. Degen blir väldigt kletig men ett tips är att försiktig klicka degen i rader och sen lätt forma med blöta händer.
Nanna
Bakar detta varje jul, supergoda!
Jessica
Jättegoda 👌 Bakar dem varje jul!
Sara
De är så underbart goda, byter ut mandeln mot pumpakärnor istället pga allergi
Åsa
Hur länge håller de sig?
Hilma
Behöver de förvaras kylt?
Elin
Hej Elin! Skorporna ska förvaras i en lufttät burk i rumstemperatur. Hoppas att du gillar receptet! Hälsningar Elina
ICA-köket