Pumpasoppa med majspizza

Den här pumpasoppan är både god och enkel att tillaga! Den blir perfekt krämig tack vare en ganska stor mängd butternutpumpa, som får mixas samman med kokosmjölk och vatten, ihop med kryddor som ingefära och buljong. Ät tillsammans med små majspizzor för trevligt tuggmotstånd.
Ett recept från:
ICAs matkasse v 37 2022

Ingredienser
4 portioner
Soppa
1 butternutpumpa (à ca 800 g)
1 msk riven ingefära
7 1/2 dl vatten
400 ml kokosmjölk
2 grönsaksbuljongtärningar
salt
peppar
1/2 påse salladslök (à 125 g)
Pizza
1 förp majskorn (à 150 g)
150 g riven pizzaost
4 små pizzabottnar (à 70 g)
1 tsk spiskummin
Gör så här
00:20:00
00:08:00
Har du lagat receptet?
Näringsvärde per portion
Energi2719 KJ / 648 kCal
Fett39 g
Salt2.7 g
Kolhydrater51 g
Protein21 g
Klimatguide
0 - 0,5 kg CO2e/portion
Vad du äter kan göra stor skillnad, inte bara för dig själv, utan även för miljön och klimatet. Inspireras av våra klimatguidade recept som hjälper dig att minska klimatpåverkan – utan att för den skull minska på matglädjen.

Kommentarer
12 stEtt smidigt sätt att få till en mättande och smakrik soppa.
Torbjörn
Supergott!! Gick hem hos alla i familjen! Både soppan och majspizzan!
Pernilla
Tack
Evelina
Så god! Hade aldrig testat pumpa innan men detta är mina nya favorit! Rekommenderar starkt! Brukar byta ut ingefäran mot chili ibland, så god!
Johanna
Mycket god soppa som jag aldrig har ätit förut. Googlade lite för fler recept. Så jag stekte med lök och ett äpple. Sen fick både honung, sambal olek och en halv lime följa med.
Rosita
Väldigt god soppa! Med lite mer ingefära + topping med pumpafrön och lite creme fraiche blev den ännu bättre.
Frida
Min man avskyr i vanliga fall soppa, men denna älskade vi båda två så det nästan blev slagsmål om vem som skulle ha sista matlådan. Supergod! Bytte ut salladslöken mot pumpafrön som tillbehör istället.
Susanna
Hej Susanna! Åh så glada vi blir att höra att ni tyckte så mycket om soppan! ❤
ICA-köket
Tips pumpafrön och crème fraîche på toppen istället för salladslöken :D
Madelene
Mycket god. Blir fler gånger!
Sara
God! Lite rinnig för min smak men god!
Josefin