Poké bowl med matjessill och ägg

Prova en innovativ, svensk twist på poké bowl med sill för en oväntat god smakkombination! Här möts japanska och svenska smaker i en skål med sushiris, matjessill, krämig ägg och sojamajonnäs toppad med sesamfrön och salladslök.
Ett recept från:
Buffé nr 6, 2024

Ingredienser
4 portioner
Ris
4 dl sushiris
3 1/2 dl vatten
2 1/2 msk risvinäger
1 msk strösocker
Ägg
4 ägg
Dressing
4 msk majonnäs
1 msk risvinäger
1 msk japansk soja
1/2 msk riven ingefära
1 förp matjessill hela filéer (à 570 g)
2 salladslökar
2 msk rostad lök
1 msk rostade sesamfrön
Gör så här
00:20:00
00:20:00
00:10:00
00:05:30
Har du lagat receptet?
Näringsvärde per portion
Energi2800 KJ / 669 kCal
Fett26 g
Salt5.5 g
Kolhydrater81 g
Protein26 g
Klimatguide
0 - 0,5 kg CO2e/portion
Vad du äter kan göra stor skillnad, inte bara för dig själv, utan även för miljön och klimatet. Inspireras av våra klimatguidade recept som hjälper dig att minska klimatpåverkan – utan att för den skull minska på matglädjen.
Testa liknande recept
- En tallrik med en bit torsktygg på en fyrkantig bit krispigt ris. Toppad med tärnad gurka och ostronsmörsås.
- Et ovalt fat fyllt med sushirullar, gari och en skål med soja, ätpinnar vid sidan av.
- En matjesillfilé toppad med gubbröra, brynt smör och hackad gräslök.
- Mandelpotatistortilla med matjessill, gräslök och gräddfil
- Matjessill med kokta gulbetor
- Matjesill, gari och tunt skivade rädisor på en tallrik toppat med dill.
Kommentarer
2 stLisa
Det här var supergott!! Jag älskar pokébowl men har inte råd att köpa dem eller sushi-lax så ofta, så jag testade detta. Verkligen jättegott, det här kommer jag göra flera gånger! Jag serverade med alla vanliga poké tillbehör - picklad rödlök, mangotärningar, sriracha mayo och inlagd ingefära
Viktor
Oväntat gott! Ett härligt alternativ på midsommarbordet för alla oss som är trötta på kombon sill, potatis och gräddfil.