Pastagratäng med pumpa

Gratäng med pasta och stekt pumpa – en enkel och god hösträtt för hela familjen. Krämig pumpa, bladspenat och pasta blandas samman, toppas med mozzarella och bakas gyllene i ugn.
Ett recept från:
Buffé nr 10, 2021

Ingredienser
4 portioner
800 g pumpa (gärna butternut)
2 vitlöksklyftor
2 msk olivolja
2 msk hackad salvia eller rosmarin
1/2 tsk chiliflakes
400 g pasta (gärna penne)
3 dl crème fraiche
1 ägg
2 dl mjölk
1 tsk salt
65 g bladspenat eller strimlad grönkål
1 mozzarella (à 125 g)
Gör så här
00:10:00
00:20:00
Har du lagat receptet?
Kommentarer
8 stAnna
Hade bara 2 dl creme fraiche, men det blev bra ändå. Lade till 1 dl grädde istället. Använde rosmarin och grönkål och 2 bollar mozzarella (en riven i äggstanningen). Blev supergott!
Dayana
Gott 😋
Anette
Ok men hade högre förväntningar. Blev lite tråkig i smaken trots att det lät underbart på pappret.
Emmah
Godaste jag ätit. Jag tog glutenfri linspasta. Bytte mjölken mot havre, och använde grönkål då jag alltid har bladspenat bredvid som sallad. Rekommenderas starkt!!!
Felicia
Alldeles för torrt. Men god smak! Rekommenderar att servera med tex creme fraiche eller liknande
Rebecca
Jag undrar vad som avses i receptet - 800 g pumpa eller 800 g pumpakött (dvs. efter urtagande av kärnhus osv)?
Josefhina
Blev mycket god!
Malin
Serverade med lite bjäst men antar att tex parmesan också hade gett den här varma hösträtten extra nom!