En glutenfri tårta med härlig smak av kokos och mango. Botten blir stadig med äggvitor och kokosmjöl, och täcks av en len mangomousse. Garnera tårtan med hallon, passionsfrukt och mynta – vackert! Perfekt påsktårta.
Fri från gluten.
Innehåller ägg.
Gör laktosfri: välj laktosfri grädde.
Gör mjölkproteinfri: byt ut grädde mot havre-, soja- eller risbaserad ersättningsprodukt.
Har du lagat receptet?
Kommentarer
Hej! Behöver kokos RIVEN! Inte kokosmjölk (detta är ett misstag!)
Margarita
2023-05-16Jag bakade tårtan till påsken men blev jättebesviken. Tårtbotten blev torr som fnöske. Följde gräddningstid och gradtal enligt receptet. Vad kan ha gått fel? Jag var också noga med att mäta ingredienserna. Var det för mycket kokosmjöl? Hälsningar Birgitta
Birgitta
2019-04-20Hej Birgitta! Tråkigt att du blev så besviken. Men vet tyvärr inte vad som kan ha gått fel för dig. Hälsningar Michelle
Redaktionen
2019-04-25Hej. Vi bakade tårtan i helgen och det blev inte som väntat. Enligt receptet ska botten gräddas i endast 15 minuter, vilket känns kort. Vår botten höll inte ihop och kändes mjuk efter 15 minuter och även när vi senare lagt på moussen. Stämmer tiden för gräddning? Är 150 grader rätt temperatur?
Karin
2017-05-21Hej Karin! Tråkigt att det inte blev som förväntat. Men receptet ska stämma som det står. Hälsningar Michelle
Redaktionen
2019-04-26