Kladdkaka med brynt smör

Kladdkaka med brynt smör i smeten – javisst det blir så gott. Det brynta smöret ger kladdkakan en fyllig smak. Smeten med det brynta smöret är även smaksatt med mycket kakao och vaniljsocker samt lite flingsalt som balanserar smaken fint. Servera kladdkakan med grädde och färska bär.

Gör så här
00:00:00
Har du lagat receptet?
Kommentarer
18 st12 min räcker
Eva
Jättegod kaka som blev succé hemma! Dubblade mängden socker för säkerhets skull, tjongade till ordentligt i munnen men ungarna älskade det!
Martin
Jättegod kaka och bra recept. Håller med resten om att 2 dl socker räcker
Nathalie
Minskade också sockret till 2dl, dubblade även saltet och hackade ett dussin dumle som jag lade i. Fantastiskt gott blev det.
James
Väldigt god! Minskade sockermängden efter att ha läst alla kommentarer. La på hackad choklad (Marabou lakrits, hallon& caramel) på varm kaka för att få crunch!
Margareta
Sjukt smidigt recept och väldigt väldigt god kladdkaka! Jag brukar dock ha i lite mer salt då jag gillar det salta kombinerat med chokladen!
Louise
Mmmmmmm…. Vad gott!! Passar perfekt till efterrätt om man har gäster. Det slinker ner oavsett, åtminstone så äter de yngre upp det 😂 Använde lite dulce de leche och lite lakrits strössel. Det sätter allt på plats. Hade den inne i 10 min, blev så bra 😊 Ett grymt Recept annars kan jag väl säga. Så det är bara att följa receptet så blir det bra 👍🏻
Maria
Hade inne i 15 min och den blev helt torr.
Linn
Min blev inte det minsta kladdig tyvärr trots att jag tog ut den efter en kvart.
Pernilla
Jag höll på att svimma av den goda Smaken💕💕💕💕💕💕💕💕✓✓✓
Sara