Kassler- och tomatlåda med pesto

Sväng ihop en enkel och smakrik kassler- och tomatlåda med pesto, en rätt som mättar många magar. Skivade tomater och kassler varvas i en ugnssäker form innan crème fraiche-blandningen, chilisåsen, peston och osten hälls över och avslutas i ugnen. Som tillbehör finns koks potatis och knaprig sallad.
Ett recept från:
ICAs matkasse v 19 2015

Gör så här
00:00:00
Har du lagat receptet?
Näringsvärde per portion
Energi2200 KJ / 527 kCal
Fett19 g
Salt6.64 g
Kolhydrater45 g
Protein39 g

Kommentarer
12 stGjorde lite uppdateringar som andra hade skrivit om. Tog ris istället och gjorde därför lite mer sås (skulle gjort ännu mer sås), sambal oelek och peppar i såsen. Enkelt och lätt att göra, kommer göra om.
Johan
Enkelt att göra och gott att äta!
Rickard
Enkel och mycket smakrik gratäng. (Jag brukar försteka kasslern först. då blir inte gratängen så "vattning" och det blir mer smak på både gratängen och själva kasslern
Kerstin
Mycket gott, gjorde på vispgrädde istället för créme fraiche
Birgitta
Väldigt gott. Blandade i sambal oelek och svartpeppar i såsen, och hade klyftpotatis med morötter till.
Eva
mycket gott att göra fler gånger
Ove
Mycket bra och gott, fast jag gjorde mos på oskalad färskpotatis och lite morötter istället.
Glenn
Jättegott! Jag blandade också en lite sambal i rätten.
Irene
Jättegott! Jag hade både lite grön och lite röd pesto vilket vi tyckte blev bra!
Lisa
Hej Anette! För den som är känslig för nötter är det väldigt individuellt vilka nötter som ger reaktion. Det finns heller inte något bra alternativ. Därför har ICA valt att inte ge allergitips om nötter och hur man gör rätter nötfria. Den som inte tål pinje eller nötter som cashew vet att pesto innehåller sådana ingredienser och undviker det livsmedlet.
Ica-köket