Gratinerad kassler är en omtyckt och välsmakande måltid. Crème fraiche smaksatt med schalottenlök breds över skivad kassler och toppas med riven ost innan den ställs in i ugnen. Enkelt och gott som passar hela familjen. Servera med tagliatelle och en fräsch blomkålssallad.
Ett recept från:
ICAs matkasse v 16 2016
Rätten innehåller laktos och mjölkprotein.
Gör glutenfri: använd glutenfri pasta.
Gör äggfri: använd pasta utan ägg.
Har du lagat receptet?
Vad du äter kan göra stor skillnad, inte bara för dig själv, utan även för miljön och klimatet. Inspireras av våra klimatguidade recept som hjälper dig att minska klimatpåverkan – utan att för den skull minska på matglädjen.
Kommentarer
Ett trevligt enkelt recept. Jag blandade 2 dl creme fraiche med 1 msk fransk senap, 2 tsk vitt vin och 1 tsk dragon.
Emmy
2022-03-06Ni har ju slutat att sälja den Creme fraishen 😈
Jessica
2018-07-27Vi köpte Skånemejeriers Creme Fraiche Vtt vin och Örter och blandade i Dijonsenap och hackad charlottenlök. Blev jättegott!
Kerstin
2018-07-08