Kärleksmumskladdkaka

Kladdkaka toppad med kärleksmumsglasyr det kan inte bli godare. Kärleksmumskladdkakan får härlig chokladsmak och precis lagom mjuk och kletig, i mitten, samt en härligt tjock choklad- och kaffeglasyr ovanpå. Avsluta med riven kokos.

Ingredienser
12 bitar
Kaka
1 msk smör (till formen)
1 msk ströbröd (till formen)
150 g smör
3 1/2 dl strösocker
3/4 dl kakao
1 1/2 dl vetemjöl
3 krm salt
3 ägg
Glasyr
50 g smör
4 dl florsocker
3 msk kakao
4 msk starkt kaffe
1 tsk vaniljsocker
2 msk riven kokos
För alla
Innehåller gluten och ägg.
Gör laktosfri: välj laktosfritt smör.
Gör mjölkproteinfri: byt ut smöret mot mjölkproteinfritt matfett.
Näringsvärdet är beräknat per bit.
Gör så här
Har du lagat receptet?
Näringsvärde per portion
Energi1663 KJ / 398 kCal
Fett18 g
Salt1 g
Kolhydrater55 g
Protein4 g
Kommentarer
jättegod men väldigt söt! glasyren blev "sockrig" precis som Anna skrev nedan, men ändå god. Enkel att göra, även om det såg och kändes konstigt ut på vägen, men "trust the process", det blev bra till slut. Kakan stelnar dock inte till sig så mycket så tänk på det när du tar ut den, så den inte blir för rinnig.
Jennifer
2023-02-17Denna kaka blev ingen höjdare för mig. Hade den i ugnen betydligt längre än vad som stod, trodde att den skulle stelna till efteråt, vilket den inte gjorde. Glasyren blev ”sockrig”.
Anna
2023-02-14Lätt att göra på Daglig verksamhet med deltagarna
Ulrika
2023-02-13