Fläskfilé med italiensk fyllning

Omåttligt populär fläskfilé med italiensk fyllning. Filén fylls med soltorkade tomater och kryddor och lindas sedan in i parmaskinka. Servera din saftiga fläskfilé med pasta och oliver.
Ett recept från:
Buffé nr 11, 1999

Gör så här
00:20:00
Har du lagat receptet?
Kommentarer
15 stBlev väldigt torrt, borde vara någon form av gegga, som Monica Altmann föreslår
Per
Festligare variant av ovanstående goda recept: Till EN fläskfilé 15 soltorkade tomater,mosas med c:a 135 gr gorgon el. likn. ost, 1 pressad vitlök samt 1 dl Creme fraiche.Fyll filén och spar resten av "geggan" som värms som sås till rätten.KANONGOTT!!
Monica
Detta recept var jättegott. Jag fyllde fläskfilén med stekt hackad lök, soltorkade tomater och Phialdaphiaost med vitlök och örter.Jag hade också bacon runtom, fast jag tror nog att det är godare med parmaskinka. Mina barn tyckte också att det var en god maträtt. Den här maträtten kommer jag absolut att göra flera gånger!
Camilla