Filodegsknyten med fetaost och spenat

Frasiga knyten av filodeg med en spenat- och fetaostfyllning med en frisk smak av citron. Tillsätt gärna också kallrökt lax i fyllningen. Filodegsknytena passar perfekt som plock till buffébordet!
Ett recept från:
Buffé nr 2, 2020

Gör så här
00:10:00
00:05:00
00:20:00
Har du lagat receptet?
Kommentarer
7 stHej! Ska man pensla båda sidorna med olja innan man lägger på fyllningen?
Anna
Hej Anna! Nej du penslar på ena sidan av arket och skär i bitar. När du rullat ihop dem penslar du dem igen med olja. Lycka till. Hälsningar Ulrika
ICA-köket
Kanongoda som tilltugg till lite bubbel före maten. Serverade lite raita och mango chutneydipp att doppa i. Dessa gör jag igen!
Göran
Jag har gjort dessa piroger för några dagar sedan och förvarat de i kylen. Jag undrar nu om jag ska värma de inför bjudningen och i så fall hur och vilken värme- eller ska jag bara låta de bli rumstempererade?
Pia anne marie
Hej Pia Anne Marie! Vi har inte testat laga dessa i förväg och sedan värma på men vi tror att det går bra att göra så. Värm på 125°C och ev öka temperaturen lite men passa så att de inte blir brända. Hur lång tid är svårt att säga men börja med 5-10 minuter och känn på dem. Hälsningar Elina
ICA-köket