Enkel äppelkaka i glas

En snabb och enkel äppelkaka gör du i glas! Smörstek äpple med socker och kanel, och servera med vaniljgrädde och kaksmulor. Snabbt, lyxigt och magiskt gott!
Ett recept från:
Buffé nr 10, 2019

Gör så här
Har du lagat receptet?
Näringsvärde per portion
Energi1430 KJ / 342 kCal
Fett24 g
Salt0.2 g
Kolhydrater29 g
Protein1.5 g
Kommentarer
Jag ska göra detta recept till ett kalas om en månad, låter jättesmarrigt. Måste dock göra den både laktos- och sockerfri. Förslag som gör det lika gott som originalet önskas.
Anneli
2024-09-19Hej Anneli! Lika gott är svårt om socker helt ska uteslutas. Stek äpplena i laktosfritt smör och vispa laktosfri grädde och smaksätt med vaniljpulver. Toppa med pecan eller hasselnötter. Kan sötströ användas så stek äpplena i det. Hälsningar Niclas
ICA-köket
2024-09-19Kanongott och enkel att göra.
Ronny
2024-04-30Använder vaniljglass med smulade havrekakor eller Biscoffkakor. Supersnabb och jättegod! Perfekt om man bara är två personer och inte vill baka en hel äppelpaj.
Yvonne
2022-10-10