Dillbakad lax med haricots verts

Den här trevliga laxrätten får en kräm av crème fraiche, dijonsenap och dill på toppen innan den sätts in i ugnen. Den dillbakade fisken serveras med pressad potatis, haricots verts och citron.
Ett recept från:
ICAs matkasse v 13 2012

Gör så här
00:10:00
Har du lagat receptet?

Kommentarer
6 stRiktigt gott.
Britt-marie
Hej Kali! Dessa ingredienser ska inte vara med alls i detta recept. Vi har gjort lite förändringar. Lycka till!
Ica-köket
Antingen är jag blind eller så framgår det inte hur mycket rödlök och socker det ska vara i. Ingredienserna nämns i receptet men jag hittar dem inte i listan över ingredienser.
Kali
Gott, även 13-åriga dottern tyckte det, MEN... 1 dl creme fraiche är alldeles för lite. Tog 2 dl men fortfarande bara 1 msk dijonsenap och det var nästan för mycket dijon!
Eva
Jag använde mig av hoki och lade i haricots vertsen i ugnsformen tillsammans med fisken när det var en stund kvar. Blev väldigt gott! Använde vanlig stark senap.
Viktoria
Denna är utan tvekan den godaste lax vi ätit!!!! 1000av 1000 poäng
Therese