Citronmarängpaj

Betyg 3.4 av 5.142 personer har röstat
Receptet har 11 kommentarer
Citronmarängpaj

Citronmarängpaj är en sötsyrlig och frisk dessert med sprött pajskal, krämig citronfyllning och fluffig maräng på toppen. Den syrliga citronkrämen i kombination med den söta marängen gör citronmarängpajen till en riktigt uppskattad favorit vid både fika och fest.

Ett recept från:
Buffé nr 10, 2001

Citronmarängpaj

Ingredienser

12-14 bitar
3 dl vetemjöl
1/2 dl strösocker
1 tsk vaniljsocker
125 g smör
1 msk kallt vatten

Fyllning

finrivet skal och saft av 3 citroner (ca 2 dl saft)
3 äggulor
3 ägg
3 dl strösocker
1 tsk majsstärkelse
125 g rumstempererat smör

Maräng

3 äggvitor
2 dl strösocker

Gör så här

00:20:00
00:20:00
00:10:00
02:00:00
00:02:00

Har du lagat receptet?

Vad tyckte du om receptet?

Kommentarer

11 st
  • K

    Karin

    Faktiskt väldigt krångligt. Eller så var jag bara dålig. Pajdegen satt fast som berget i pajformen. Den gula krämen kom aldrig upp i 82 grader. Rörde och rörde, värmde och värmde men kom bara enstaka gånger över 80. Den tjocknade, visst, men det var ju svårt att lita på när temperaturen inte gick upp. Man ville ju inte hälla för lös gegga i pajskalet. Och marängen var också krånglig. Kastrullen med vattenbadet halkade omkring och när man samtidigt skulle elvispa, hålla termometern så att den inte åkte in i vispen och hålla kastrullen på rätt ställe på hällen, så var det rätt svettigt. Inte heller den nådde rätt temperatur, men efter ett evinnerligt vispande började den liksom krympa ihop och kännas seg, så då slutade jag ändå. Slutresultatet var en paj som tappade sin botten, hade en väldigt stark citronkräm och en inte så fluffig maräng. Om det blir en nästa gång ska jag testa med en sådan maräng som man gör från sockerlag istället, för att slippa den himla termometern. Kanske jag som var klantig och eventuellt hade en felaktig termometer, men ändå :-)

  • L

    Linda

    Jätte god och lätt. Väldigt bra förklarat då det är många moment.

  • S

    Sarah

    Tror jag gjort detta recept förut, men nu blev pajbottnen stenhård. Gjorde med laktosfritt smör men det borde väl inte göra nån skillnad?

  • C

    Catharina

    Helt underbar paj -perfekt balans sötma och syrlighet!

  • S

    Signe

    Varför tjocknar inte fyllningen?

    ICA-köket

    Hej Signe! Det skulle kunna vara några olika anledningar till att den inte stelnar. Det kan vara att äggulor, ägg och sockerblandningen inte gått upp i temperatur ordentligt, 82 grader, när det vispats över vattenbad. Det kan också vara att den inte stått tillräckligt länge i kylen. Vänliga hälsningar Leif

  • E

    Erica

    Lagade denna paj för ett år sedan för första gången och den är så god att det blivit en tradition hos oss att äta den som efterrätt till kräftskivan!

  • E

    Eva

    3 ägg som delas i vitor och gulor? Eller 3 ägg + 3 gulor o 3 vitor?

    ICA-köket

    Hej Eva! Här används totalt 6 ägg, 3 hela och 3 där gulor och vitor separeras. Hälsningar Niclas

  • P

    Pia

    Kan man göra pajen en dag i förväg? Håller marängen över natten i kylen?

    ICA-köket

    Hej Pia! Det går att göra pajen en dag innan och förvara i kylen men marängen kan börja "svettas". Det gör ingen skillnad på smaken men den kanske inte är lika tjusig i utseendet. Vi rekommenderar därför att göra marängen samma dag som du serverar den för bästa möljliga resultat. 😊 Hälsningar Elina

  • J

    Jan

    För mig är det ”go to” receptet när jag vill ha en syrlig söt go citronpaj.

  • M

    Melinda

    Beskrivningen på hur man blandar fyllningen kunde vart tydligare, vispade på tvåan i en halvtimme tills jag insåg att man måste värma upp den innan man sjuder. Extremt sur, skulle nog ta en halv/ en citron mindre

    ICA-köket

    Hej Melinda! Våra kockar har provlagat om receptet och gjort flera justeringar. Vi har därför tagit bort flera kommentarer som hänvisar till det gamla receptet. Hoppas du och ni andra vill prova igen. Hälsningar Ulrika

Näringsvärde per bit

Näringsvärdet är beräknat på 12 bitar.
Energi1689 KJ / 404 kCal
Fett20 g
Salt0.3 g
Kolhydrater52 g
Protein5 g

Testa liknande recept

  • Grape- och marängpaj
    Betyg 3 av 5.2 personer har röstat
    Receptet har 0 kommentarer
    Receptet tar Under 60 min att tillaga
    Receptet har Medel svårighetsgrad
  • Marängtårta med havtornscurd
    Betyg 4.9 av 5.9 personer har röstat
    Receptet har 7 kommentarer
    Receptet tar Över 60 min att tillaga
    Receptet har Avancerad svårighetsgrad
  • Marängkyssar med limesmörkräm och kokos
    Betyg 5 av 5.1 personer har röstat
    Receptet har 1 kommentarer
    Receptet tar Över 60 min att tillaga
    Receptet har Avancerad svårighetsgrad
  • Dubbelt så goda
    Betyg 3.4 av 5.67 personer har röstat
    Receptet har 8 kommentarer
    Receptet tar Över 60 min att tillaga
    Receptet har Medel svårighetsgrad
  • Minipavlova med lemon curd
    Betyg 4.3 av 5.13 personer har röstat
    Receptet har 1 kommentarer
    Receptet tar Över 60 min att tillaga
    Receptet har Medel svårighetsgrad
  • Kanel- och lingonpaj med lingonmaräng
    Betyg 3.4 av 5.10 personer har röstat
    Receptet har 0 kommentarer
    Receptet tar Över 60 min att tillaga
    Receptet har Medel svårighetsgrad