Blodapelsinkaka "upside down"

Blodapelsinkaka 'upside down' är säsongens vackraste dessert, med glansiga blodapelsiner på toppen. Smaksatt med mild olivolja och mandel blir kakan extra saftig och får en fint balanserad beska av oljan. Servera gärna med lättvispad grädde eller crème fraiche.
Ett recept från:
Buffé nr 1, 2025

Ingredienser
12 bitar
olivolja till pensling av formen
5–7 blodapelsiner (à ca 150 g)
3 dl strösocker
3 ägg (rumstempererade)
2 dl mild olivolja
3 dl mandelmjöl (3 dl motsvarar ca 150 g)
1 1/2 dl vetemjöl (1 1/2 dl motsvarar ca 90 g)
2 tsk bakpulver
2 tsk vaniljsocker
1/2 tsk salt
Garnering
1 msk apelsin- eller aprikosmarmelad
1/2 msk varmt vatten
Till servering
lättvispad grädde, grekisk yoghurt, vispad crème fraiche eller se tips
Gör så här
00:05:00
01:00:00
Har du lagat receptet?
Näringsvärde per bit
Energi1610 KJ / 385 kCal
Fett23 g
Salt1.4 g
Kolhydrater38 g
Protein6 g
Kommentarer
Finns något alternativ istället för 2 dl olivolja?
Monica
2025-02-08Ang långa gräddningstider. Min kaka var helt färdig efter 60 min. För att få större chans till snygg kaka, häll smeten försiktigt och försök täcka mittenpartierna ordentligt med apelsin för att det inte ska rinna igenom. Min springform är inte den tätaste, så en plåt under är ingen dum idé.
Sebastian
2025-02-06Jättegod kaka. Tog ut kakan efter 90 min o var fortfarande inte genombakad, men inte rinnig. Apelsinskivorna måste skäras supertunna för att kunna delas med sked när man äter. Hör den gärna igen efter denna erfarenhet, kanske högre temp i ugnen?
Charlotte
2025-02-06