Äppelchutney

Äppelchutney med chili, kanel och ingefära är ett enkelt och gott tillbehör. Chutneyn passar bra till exempelvis grillat, söndagssteken, lammgrytan eller varför inte till en bit vällagrad ost.
Ett recept från:
Buffé nr 8, 2014

Gör så här
00:10:00
00:40:00
Har du lagat receptet?
Näringsvärde per dl
Näringsvärdet är beräknat på 1 sats.
Energi10576 KJ / 2530 kCal
Fett1 g
Salt0.1 g
Kolhydrater602 g
Protein6 g
Kommentarer
56 stKarin Kokade i en vid kastrull ,kokade schutneyn i 25 minuter Tog 3dl socker. Hållbarheten håller i kylskåpet
Karin
Jättegott! Smakade precis på min egna, passade jättebra på frukostmackan 👍 Jag modifierade lite utifrån kommentarerna (samt ett annat recept): jag tog bara 3 dl äppelcidervinäger, 4 dl socker samt adderade ca 1 tsk salt. Använde dessutom bara en kanelstång.
Kristin
Kryddigt "äppelmos", känns inte som chutney.
Gabriella
4dl äppelcidervinäger ??
Mari
Hej Mari! Ja, precis, det behövs mycket syra och socker för att chutneyn ska så den rätta sötsyrligheten! Lycka till. Vänliga hälsningar Tove
ICA-köket
Världens godaste chutney, denna har vi gjort i ca 10 år, favorit till allt, ost, kött osv.
Lena
Mycket god chutney. Vi har haft den till indisk mat och till ost. En stor succé!
Berit
Det står förvaras i kylskåp. Betyder det att chutneyn inte blir skafferis-hållbar som en sylt? Ändå har man kokat upp ingredienserna och haft ganska mycket socker, och då i steriliserade burkar borde det står sig oöppnad utanför kylskåp?
Isabel
Hej Isabel! Jo, visst är det så. Om man har steriliserade burkar så borde det absolut gå att förvara den i skafferi. Vänliga hälsningar Tove.
ICA-köket
Blev jättegod jade även några cm hackad ingefära pch en näve russin med
Stefan
Blev jättegod hade även i 3cm färsk hackad ingefära och russin
Stefan
Ser väldigt god ut! Dum fråga kanske, men är det 1 kg skalade och urkärnade äpplen eller hela?
Maria
Hej Maria! 1 kg hela äpplen som sedan skalas och kärnas ur. Hälsningar Niclas
ICA-köket