Denna cheesecake har en botten gjord på pepparkakor och en krämig fyllning med apelsinsmak. Perfekt att bjuda på till jul, men även vid andra tillfällen på året.
Ett recept från:
Buffé
nr 12,
2000
Innehåller ägg.
Gör glutenfri: välj glutenfria pepparkakor.
Gör laktosfri: välj laktosfria produkter av pepparkakor, smör, färskost och crème fraiche.
Gör mjölkproteinfri: välj mjölkproteinfria pepparkakor. Välj mjölkproteinfritt matfett och mjölkproteinfri färskost. Byt ut crème fraiche mot mjölkfri ersättningsprodukt.
Har du lagat receptet?
Kommentarer
Helena
2023-01-08Har gjort den här i många år, men har den även inne i ugn ca.5min med toppingen på brukar bli jätte bra. Den är så god😋
Maria
2022-12-23God och lättfixad. Men en del saft rinner ut ur den löstagbara bottenplattan. Jag måste ha antingen alufolie i formen eller ugnsform som fångar upp saften under kakan. Annars måste jag rengöra ugnen.
Eva
2022-12-23Toppingen blev löst rinnande. Så tråkigt !!! Bara o kasta . Tänkte ha den till uppesittarkvällen . Hur kan man lägga ut recept som inte fungerar ?