Så rengör du ugnen
Vi visar hur du med enkla medel rengör din ugn.
Bryr du dig om var maten du äter kommer ifrån? Du är inte ensam. Flera undersökningar visar att det är viktigt för många att maten man äter är tillverkad i Sverige. ICA har över 800 svenskmärkta egna produkter i sitt sortiment och fler är på ingång till butikshyllorna.
Eva Rülf jobbar som Projektledare för ICAS svenska, lokala och ekologiska sortiment och här berättar hon om hur ICA värnar att äta mat som producerats i Sverige.
– Eftersom det är viktigt för våra kunder vill vi kunna erbjuda så mycket egna svenska produkter som möjligt. Det är också ett sätt för ICA att värna om bra djurhållning, miljö och biologisk mångfald, men också att ta ansvar för svensk försörjningstrygghet.
– Vi jobbar kategorivis, eftersom utmaningarna ser olika ut inom olika segment. Ett par nya produkter ICA har lanserat är 2 kilo strösocker från svenska sockerbetor, svensk Hönökaka, svenskodlad honung och ny svensk hårdost, Meja. När det kommer till kött köper vi sedan flera år tillbaka in hela djur, istället för enskilda styckningsdetaljer, som till exempel fläskfilé eller kotlett. På så vis har vi kunnat utveckla egna charkprodukter, kidag har vi en andel på mellan 80-90 procent svenskt kött och chark.
Vi har också samarbeten med tillverkare som kan erbjuda svenskt året om. Ett exempel är Frövi Tomatodling som odlar svenska kvist- och plommontomater med fossilfri spillvärme frän en närliggande kartongfabrik.
– Vissa val är viktigare än andra. Jag vill slå ett slag för ICAs nya svenska honung. En tredjedel av allt vi äter i Sverige är beroende av pollinering därför är det viktigt att stötta svenska biodlare. Det är också bra att välja svensk ost för att värna om svensk ostproduktion. Endast fyra av tio ostar som äts i Sverige är svenskproducerade. Två av mina frukostfavoriter är ICAs ostar Folke och Meja.
Eva Rülf jobbar som Projektledare för ICAS svenska, lokala och ekologiska sortiment och här är hennes tips för att äta mer svensk mat:
Vi visar hur du med enkla medel rengör din ugn.
Vad är skillnaden på clementin och mandarin? Vi reder ut skillnaden på citrusfrukterna!
Pulled beef, pulled pork, pulled chicken och pulled salmon smakar ljuvligt i tacos. Det tar sin lilla tid, men det är det värt! Och du... Det finns färdigt att köpa på ICA, för dig som vill ta en genväg. Glad fredag!
Liva upp den klassiska vardags- eller fredagstacon med dessa recept som tar texmex-myset till en helt ny nivå! Vad sägs om blue corn tortilla med bönor eller ostgratinerade guajillochips med pulled chicken? Mums säger vi!
Här har vi samlat några av våra fräscha och nyttiga favoritsallader till julbordet.
Snabbare pizzor får man leta efter! Du utgår från vår färska pizza med pesto och mozzarella. Toppa den med riktigt läckra toppingar och simsalabim så har du middagen klar på ett kick.
Vi har valt ut våra mest älskade vardagsklassiker och gjort dem vego!
Men vad skiljer olika sorter av färskost åt och vad kan färskostarna användas till? Vi guidar dig!
8 snabba om vattenmelonen och så en massa bra och smarriga recept med vattenmelon.