Smörkola

Betyg 3.9 av 5.709 personer har röstat
Receptet har 29 kommentarer
Smörkola

Smörkola eller gräddkola är en populär kola med smör, vispgrädde, sirap och socker. Givet julgodis men också gott godis att koka själv året runt. Kulprovet visar när kolan är klar. Slå in den färdiga smörkolan i bakplåtspapper för en traditionell känsla. Kola är fint att ge bort i present!

Smörkola

Ingredienser

80 st
100 g smör
3 dl socker
2 dl vispgrädde
1 dl ljus sirap
1 msk vaniljsocker

Gör så här

00:15:00

Har du lagat receptet?

Vad tyckte du om receptet?

Kommentarer

29 st
  • Jag valde 130 grader och det blev lagom.

    Eva-lotta

  • Kokar till ca 135 grader. Det blir lagom. Bra och tydligt recept.

    Eva-lotta

  • Dret gött 👍😋

    Halle

  • Det var supergott! Bara lite sega för min smak. Annars var det gott😄

    Anne-lie

  • Blev helt perfekta!

    Catarina

  • Inget bra recept. Smöret koka aldrig in i smeten utan skikta sig

    Lennart

  • Jättegott! Hade form 18x28 och tycker det blev perfekt. Kolorna är sega (125 grader) och mastiga. För barnen skulle det bli för stora bitar om de var kuber, så alla måtten är bra. En fråga till vana kola-kokare: Kolorna är ganska flottiga på ytan, hade jag i för mycket smör (var inte så noga med 100g, kanske lite vingligt snitt)? Eller kokade jag för varmt? Större delen av tiden kokade jag på 5:an (av 9), men blev otålig och drog upp en liten stund. Bara undrar om något hände då. Hur som, smakar fantastiskt och är perfekt sega. Tack för receptet!

    Teres

  • Så himla goda och det blir perfekt konsistens, kokade tills det var 125 grader 😍😋 Knappt 15 min ☺️

    Caroline

  • Denna blev otroligt god, men proportionerna är tyvärr lite off för att få fin höjd på kolorna. Min plåt var 18 × 28 alltså något mindre än vad som anges i receptet och det blev väldigt tunna plattor av kola. Så nästa gång tar jag 1,5 sats så det blir lite att bita i. Annars beroendeframkallande gott!

    Lina

  • Ljuvlig! Helt perfekt konsistens 😍

    Caroline

Testa liknande recept

  • 5 minuterskola
    Betyg 4.4 av 5.581 personer har röstat
    Receptet har 48 kommentarer
    Receptet tar Under 15 min att tillaga
    Receptet har Medel svårighetsgrad
  • Brynt smörkola
    Betyg 4.6 av 5.249 personer har röstat
    Receptet har 48 kommentarer
    Receptet tar Under 60 min att tillaga
    Receptet har Medel svårighetsgrad
  • Saffranskola med havssalt
    Betyg 4.6 av 5.174 personer har röstat
    Receptet har 42 kommentarer
    Receptet tar Över 60 min att tillaga
    Receptet har Avancerad svårighetsgrad
  • Kola med After Eight
    Betyg 4.4 av 5.41 personer har röstat
    Receptet har 3 kommentarer
    Receptet tar Under 45 min att tillaga
    Receptet har Enkel svårighetsgrad