Saffranscurry med butternutpumpa

Saffran förknippas ofta med högtider, men är en strålande krydda när man vill sätta guldkant på vardagen! Här sätter den smak och färg på en härlig vegetarisk curry med pumpa, kokosmjölk och svarta bönor.
Ett recept från:
Buffé nr 3, 2018

Ingredienser
4 portioner
2 schalottenlökar
1 tomat
400 g skalad urkärnad butternutpumpa
3 msk neutral olja
2 msk riven färsk ingefära
1 dl hackad persilja
1 dl hackad koriander
1/2 tsk malen spiskummin
1/2 påse saffran (à 1/2 g)
2 1/2 dl kokosmjölk
1 1/2 dl vatten
1 msk kokossocker
1 1/2 tsk salt (gärna himalayasalt)
1 förp, kokta svarta bönor (à 380 g)
ca 1/2 msk färskpressad limejuice
1/2 dl frysta eller färska granatäppelkärnor
1/2 dl rostade pumpakärnor
Till servering
ris
limeklyftor
färsk koriander
Gör så här
00:05:00
00:20:00
Har du lagat receptet?
Näringsvärde per portion
Energi2629 KJ / 628 kCal
Fett30 g
Salt2.99 g
Kolhydrater70 g
Protein15 g
Klimatguide
0 - 0,5 kg CO2e/portion
Vad du äter kan göra stor skillnad, inte bara för dig själv, utan även för miljön och klimatet. Inspireras av våra klimatguidade recept som hjälper dig att minska klimatpåverkan – utan att för den skull minska på matglädjen.
Kommentarer
Gott men smakerna går inte "ihop sig" och bildar något mer utan jag upplevde att varje krydda kom på rad så att säga i smakupplevelsen vilket är lite tråkigare än när smaker går ihop och skapar något mer tillsammans.
Therese
2025-01-05Jättegod men behöver mer kryddor, för en hel pumpa krävs dubbelt så mycket kokosmjölk
Elsa
2024-10-27Blev väldigt gott, grundsmakerna var där men tyckte nog ändå att det behövdes lite extra av vissa! Tog 4 dl kokosmjölk istället för vatten, hela saffranspaketet, mer spiskummin, lite chiliflingor och ca 2 tsk Garam Masala. Blev som en dröm.
Beatrice
2023-10-29