Ljummen pastasallad med fetaost och grillad kyckling

Ljummen pastasallad med fetaost och grillad kyckling är en fulländad rätt. Svarta oliver, tomater, vitlök och ruccolapesto ger krydda och behaglig smak.

Gör så här
Har du lagat receptet?

Ljummen pastasallad med fetaost och grillad kyckling är en fulländad rätt. Svarta oliver, tomater, vitlök och ruccolapesto ger krydda och behaglig smak.

Har du lagat receptet?
Kommentarer
8 stTog också vanlig pesto men efter tycke och smak. Använde Ica Basics salladsost som smakar mkt bra i denna. Är väldigt gott, använde rester från grillad kyckling och stekte med grönsakerna precis i slutet för att få kycklingen ljummen. Supergott!
Danielle
2010-08-19 Gott och lätt! Var hittar man ruccolapesto? Jag tog basilikapesto som passade bra i denna sallad.
Ing-britt
Otroligt gott och lätt! Har haft denna sallad på flera middagar under sommaren tillsammans med grillad kyckling som är marinerad i chili- o citronmarinad. Detta blir alltid lika uppskattat!
Cecilia
Jag har betygsatt Ljummen pastasallad med grillad kyckling, jättegott men det står fel i receptet. Det skall vara svarta oliver inte svarta tomater. Mvh Anita Petersson
Anita
Jag vet inte det - jag lade tomaterna i 225 graders ugn i 2 timmar. Mycket svarta och garanterat kärnfira...
Bertil
1 burk kärnfria svarta tomater, 290 g Har aldrig hört talats om, står fel kanske?
Kim
Det ska nog stå kärnfria svarta oliver, inte tomater :-)
Karin
Mycket god! Jag brukar ha lite basilika i.
Eva