Laxpudding

Laxpudding är ett utmanande men härligt gott och smakrikt alternativ till din vardagsmiddag. Laxpuddingens ingredienser är bland annat potatis, lök, dill och rimmad lax. Servera ostgratinerade tunnbröd till laxpuddingen som ett frasigt tillbehör.
Ett recept från:
Buffé nr 11, 2004

Gör så här
00:50:00
00:20:00
Har du lagat receptet?
Testa liknande recept
- Klassisk laxpudding
- Laxpudding på rester
- Sockersaltad lax med dillstuvad potatis
- Ugnsomelett med varmrökt lax
- Torsk med ärter och dill
- Rimmad lax med snabb dillstuvad potatis
Kommentarer
4 stRoger
I ett annat, liknade, recept klagades det på att man sätter på ugnen innan man kokar potatisen pga energi slöseri. Då ändrade ni där så varför inte göra det samma här? Ugnen behöver inte stå på så länge innan den används.
ICA-köket
Tack Roger för din kommentar, nu har vi flyttat ner texten :) Hälsningar Ulrika
Mats
Det är lite konstigt att bara dela recepten matematiskt. Vi är två och jag vet inte hur jag ska dosera 1 1/3 ägg
ICA-köket
Hej Mats! Ja måtten kan bli lite konstiga när man använder portionsomvandlaren. Just ägg är ju svårt att dela. Titta här om du hittar ett laxpudding recept som du gillar och som har jämnt antal ägg och är 4 port. Så bör det bli lite enklare https://www.ica.se/recept/#:search=laxpudding Lycka till, hälsningar Ulrika
ICA-köket
Hej Siv! Ja, det kan bli lite mycket. Men alltid trevligt att kunna spara lite till dagen efter. Men vi har nu ändrat till 6 portioner.
Siv
2 kg potatis till 4 portioner? Tar nog ett annat recept.