Lättlagad fried rice med stekt ägg

En härlig risrätt i form av fried rice med stekt ägg har du här. Låt ris, lime och grönsaker smaksättas med pad thai sås, innan ett stekt ägg läggs ovanpå och rätten är serverad. Lättlagat och gott! För extra utmaning – ät den gärna med pinnar.
Ett recept från:
ICAs matkasse v 47 2019

Gör så här
Har du lagat receptet?
Näringsvärde per portion
Energi2339 KJ / 559 kCal
Fett20 g
Salt6 g
Kolhydrater71 g
Protein21 g
Klimatguide
0,5 - 1,40 kg CO2e/portion
Vad du äter kan göra stor skillnad, inte bara för dig själv, utan även för miljön och klimatet. Inspireras av våra klimatguidade recept som hjälper dig att minska klimatpåverkan – utan att för den skull minska på matglädjen.
Testa liknande recept
- Wok med kyckling och grönsaker ligger i en djup tallrik. Rosa ätpinnar, röd sås och koriander på sidan.
- Fried rice i en gjutjärnspanna som står på en stor linneservett. Uppläggningsbestick i trä sticker upp ut maträtten.
- Wok med räkor och böngroddar
- Sweet chililax med fried rice
- Nudelwok med bacon
- Koreansk rissallad med gurka och ägg

Kommentarer
2 stAnita
Jag finstrimlade vitkål och purjolök och tillsatte wokgrönsakerna. Bytte ut ägg mot ICAs frysta kycklingkebab. Tog extra sås och lite vatten för att få röran lite simmigare. Funkar fint med japansk soja när man äter. Snabbt och gott
Micaela
Torrt och tråkigt.