Kokt ris

Att koka ris ses för många som en konstform. Här kommer ett recept på kokt ris där du kokar upp mycket vatten och sedan tillsätter du riset. Sen häller du av vattnet likt pasta. På så sätt får du ett fluffigt och supergott ris.

Gör så här
00:05:00
Har du lagat receptet?
Kommentarer
16 stOch vad är tidsangivelsen. Går inte att läsa på förpackningen.
Ingalill
Ica, ni behöver justera mängden på vattnet. På påsen står det enligt portionstabellen: 4 port, Ris 3 dl Vatten 5 dl Salt 2 krm Synd om man misslyckas pga fel mängd i receptet. Kan ni justera så det blir rätt?
Petra
Hej Petra! I detta recept tipsar vi om att koka riset i mycket vatten likt pasta där man sen häller av vattnet. Kul om du vill testa! Vänliga hälsningar Tove
ICA-köket
Vansinnigt gott ris om man sköljer noggrant så det blir ett luftigt kokt ris.
Petra
Gillar receptet men att läsa det på påsen är omöjligt. Vit text på rosa botten funkar inte. Gör om så det är läsbart.
Christina
Receptet fungerar, men jag skulle ändå råda folk att ta mindre vatten då 1,5 liter för 3 dl ris är overkill. Jag tar cirka 3 dl ris, 5-6 dl vatten och låter det puttra i 15 minuter, sedan ställer jag av kastrullen i 5-10 min (beroende på) Ps, ta en ditt olivolja till riset under kokningen för lite lyxigare ris😏
Oscar
Brukar alltid lyckas med riset med detta receptet
Natalie
Kokar mitt fullkornsris efter detta ”receptet” och det blir bra varje gång, tidigare blev mitt fullkornsris inte alls bra vattnet kokade bort ( trots låg värme) innan riset va klart. Kokar riset tillsammans med en svampbuljongtärning, blir så gott.
Anneli
Hejsan allesammans! En stor anledning till att det är en klar fördel med att koka riset i mycket vatten, är att man på så sätt reducerar halten av arsenik med c:a hälften när det överflödiga vattnet sedan hällts bort. Som bekant innehåller ris högre halter av arsenik än vad många andra livsmedel gör och halten varierar också med risfabrikat, men även inom samma fabrikat beroende på vilka jordar som man har odlat på. Viktigt också att skölja riset noggrant innan kokning. Tyvärr så är det ingen, inte ens ICA, som har nämnt något om detta vilket ju är lite märkligt. Äldre recept anger normalt en matchande mängd vatten, som när riset är färdigt har kokat/absorberats bort, men dessa recept var mer eller mindre "ovetande" om risken med arsenikhalterna i riset. Fullkornsris är nyttigare på ett sätt men innehåller däremot högre halter av arsenik än vitt ris. Äter man ris mer sällan kan man bortse från riskerna, men om man äter ris i olika former mera regelbundet bör man tänka på detta och naturligtvis även beakta additionseffekterna av andra förekommande gifter i vår föda. Riskakor bör man t.ex. inte ge till barn under 6 år, välj då istället majskakor som är riktigt goda. Mvh, Sven B.
Sven
1,5 l vatten? Låter lite väl mycket tycker jag. Det verkar vara typ dubbla mängden vatten mot ris i de flesta andra recept.
Mats
Hej Mats! I det här receptet så kokar man riset i mycket vatten och låter sedan riset rinna av i en sil, som när man kokar pasta. Hälsningar Niclas.
ICA-köket
Perfekt recept. Varför göra det märkvärdigare än vad det är att koka ris?!
Susanne