Gör en kladdkaka med både nötter och godis i smeten. Toppa med ett oemotståndligt fluff som du gör på grädde och kolagodis. På med ännu mer godis och avsluta med att ringla över en god chokladsås. Mer kladdkakefrossa än så här blir det inte. Nyfiken på fler kladdkakor? .
Ett recept från:
Buffé
nr 10,
2015
Innehåller gluten, laktos, mjölkprotein och ägg.
Näringsvärdet är beräknat på hela satsen.
Har du lagat receptet?
Kommentarer
Anna elisabeth
2020-12-08Är fluffin något man kan frysa in ?
Charlotte
2020-12-05Läst alla kommentarer nu och undrar ni som fått grädden att skära sig har den fått kallna ordentligt. Misstänker att det behöver kallna i stort sett över natten eller många timmar iallafall. Vet hur känslig grädde kan vara efter att har vispat många gånger i restaurangkök de somrar det varit väldigt varmt.
Linda
2020-11-08Gjorde precis som det stod, värmde grädden långsamt, utan att den skar sig. Lät den stå i kylen ett några timmar. Hände ingenting när jag skulle vispa.. men skam den som ger sig, så jag vispade en stund till, och DÅ skar den sig..
Redaktionen ICAse
2021-01-13Hej Linda! Ursäkta sen återkoppling. Det är viktigt att grädden blir verkligen jättekall, den får gärna kallna i kylen över natten. Hoppas att du vill testa göra fluffen en gång till nån gång i framtiden! Hälsningar Elina