Härliga hamburgare färdiga på ett kick. Med fräsch sallad och tomatskivor tillsammans med crème fraiche och majskolvar trollar du fram en riktigt festlig måltid.
Ett recept från:
ICAs matkasse
v
46 2020
Kontrollera noga innehållet i hamburgarna och hamburgerbrödet.
Fri från ägg.
Gör glutenfri: välj glutenfritt bröd.
Gör laktosfri: uteslut crème fraiche och välj laktosfri crème fraiche. Välj laktosfritt smör eller olja.
Gör mjölkproteinfri: uteslut crème fraiche och välj mjölkproteinfri ersättningsprodukt. Uteslut smör och välj mjölkfritt matfett.
Klimatpåverkan kan minskas på olika sätt i denna måltid.
Använder du hamburgare med kycklingfärs minskar den med 89 %.
Använder du hamburgare som är växtbaserad ex champinjonburgare el bönburgare minskar den med 96 %.
Kommentarer
Sandra
2020-11-10Ang kött från flera medlemsstater i EU så är detta fortfarande inte åtgärdat i v 46. Jättesynd eftersom vi i övrigt är supernöjda. Utländskt kött är inte ett alternativ med liten bebis i hushållet.
Redaktionen ICAse
2020-11-10Hej Sandra! Tack för din kommentar! Ta gärna kontakt med vår Kundservice för synpunkter om råvarorna i matkassen. Hälsningar Elina
Henrik
2020-09-11Detta recept var med i matkassen v.37 2020. Jag tycker det är riktigt dåligt att ni skickar med kött i matkassen som kommer från "flera medlemsländer i EU". Om ni fortsätter att göra det kommer jag nog säga upp abonnemanget. Det enda man kan lita på är svenskt kött. Annars är det massa antibiotika och vidriga djurförhållanden i exvis tyskland och danmark. Dessutom är ni miljöbovar när ni fraktar kött över hela europa. Tummen ner!
Redaktionen ICAse
2020-09-16Hej Henrik! Tack för att du uppmärksammade detta. Allt kött i ICAs matkasse har svenskt ursprung (undantag italienska delikatesser som prosciutto t ex). Denna artikel har dessvärre slunkit igenom ändå och vi håller på att se över detta nu. Hälsnignar Ulrika
Alexandra
2020-09-08Enkelt och gott 👍