Glass med rostade jordgubbar

Gör en enkel glass med rostade jordgubbar och basilika – helt utan glassmaskin! Blanda vispad grädde med kondenserad mjölk och smaksätt med jordgubbar, som rostas för en djupare smak, och fräsch basilika. Det här blir sommarens nya favoritglass och passar perfekt när du har mycket jordgubbar att ta hand om.
Ett recept från:
Buffé nr 6, 2025

Gör så här
00:15:00
08:00:00
Har du lagat receptet?
Näringsvärde per portion
Energi1855 KJ / 443 kCal
Fett29 g
Salt0.2 g
Kolhydrater39 g
Protein6 g
Kommentarer
7 stEn ny favorit!!! Underbart god!!!
Karin
Ska man inte finhacka basilikan? Hela blad kanske blir lite för mycket?
Mazdak
Hej Mazdak! Basilikan ska mixas med hälften av den kondenserade mjölken så det behövs inte. Hälsningar Niclas
ICA-köket
Användar man bara basilika blad eller hela med basilika stjälkar?
Anna
Hej Anna! det är bara basilikabladen som används i detta recept. Lycka till. Vänliga hälsningar Leif
ICA-köket
Se upp med jordgubbarna, högst upp på i ugnen på angiven temp och 15 gjorde att förstå plåten brändes…
Emma
Vilken kombo! Supergod glass blev det! Tack för receptet!
Natalia
Kan man också köra smeten i glassmaskin?
Marie-louise
Hej Marie-Louise! Det går toppen! Lycka till. Vänliga hälsningar Tove
ICA-köket
Hej! Blir det verkligen sådär vackert ripplat om man vänder ned skivor av rostade jordgubbar i smeten? Det känns som om man måste ha mer sylt/kräm-lik konsistens för att få till ripplet.
Maria
Hej Maria! Det stämmer som du säger. Man måste mosa jordgubbarna med en gaffel efter att dom svalnat. Tack för att du frågade så att vi fick chans att ändra receptet. Den här glassen är helt galet god så man vill ju att det ska fungera för folk! Tack igen!! Vänliga hälsningar Tove
ICA-köket