Enkla bagels

Tycker du att hemgjorda bagels verkar krångligt? Tänk om! Detta snabbrecept som du gör utan kokning och med några få ingredienser är allt som behövs för att kunna servera nybakade, rykande färska bagels till frukosten!
Ett recept från:
Buffé nr 1, 2022

Gör så här
00:15:00
Har du lagat receptet?
Testa liknande recept
- Blåbärsscones med lemoncurd
- Proteinbagels toppade med sesam- och vallmofrön ligger på en bakplåtspappersklädd plåt.
- Glutenfritt knäckebröd med vallmo och rosmarin
- Vallmofrallor
- Kuvertbröd
- Kalljästa frallor med linser
Kommentarer
(11)A
Anke
Använde kvarg istället för yoghurt. Blev perfekt och inte alls för kladdig.
E
Esther
Hej! Jättegott och enkelt recept! Men när jag gör dem har jag stora problem att få dem genomgräddade, tycker dom blir lite kompakta när de svalnat…?
E
Eva
Goda, men behöver mer mjöl. Tror att det är bättre att dubbla receptet så att man får fler eller lite större. Lätta att göra.
N
Noura nashwan
Väldigt kladdig deg.
J
Joakim
Väldigt goda. Men tyckte dem blev lite väl små. Får bli dubbelsats nästa gång och göra dem lite större. Som andra skrivit så är degen väldigt kladdig att arbeta med, tog där av i 1dl mjöl och då kunde jag få ut fina bollar.
H
Hanna
Goda, men mer likt scones. Degen blev väldigt kladdig, jag tog ca 1 dl mer mjöl för att få ihop degen.
L
Linnea
Goda och lättbakade men smakar mer som scones än som bagels
I
Ingrid
Supergoda och såååå enkelt att göra. Ingrid
A
Annica
Jättesvårt att få ihop degen, min blev så kladdig att jag hade svårt att få till bollar. Tips?!
U
Ulrika
Går enkelt och snabbt att göra. Perfekt till en helgfrukost.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.