Budapestbakelse

Budapestbakelsen uppfanns i Vetlanda på mitten av 1900-talet och har namnet till trots inget med Ungerns huvudstad att göra. Den här klassikern består av mjuk nötmaräng, grädde och clementin och imponerar garanterat på fikagästerna!
Ett recept från:
Buffé nr 3, 2022

Ingredienser
ca 8 bitar
2 1/2 dl strösocker
1/2 tsk vaniljsocker
2 dl hasselnötsmjöl eller fint mixade hasselnötter
3/4 dl majsstärkelse
5 stora äggvitor (à ca 40 g)
Fyllning
3 dl vispgrädde
2 clementiner
Topping
50 g hackad mörk choklad
1 1/2 msk florsocker
ev 1 dl vispgrädde
ev 1 clementin
Gör så här
00:20:00
00:03:00
Har du lagat receptet?
Testa liknande recept
- Chokladmoussebakelse med clementin
- Budapestrulle
- Chokladdoppade clementiner
- Nötmuffins med choklad
- Operabakelse
- Clementinpannacotta - perfekt juldessert
Kommentarer
(10)E
Emina
Tips: När marängen tas ut ur ugnen, placera den med bakpappret uppåt. Täck sedan med en fuktig köksduk (brukar blöta duken under vatten och sedan vrida ur den). Efter en stund tas duken bort och bakpappret lossnar då enkelt. Låt sedan marängen svalna lite innan vispgrädden ska på, annars finns risken att grädden ”smälter” och blir vattnig på den varma marängen.
A
Anders
Tips till er som fått en hård botten som antagligen kommer gå sönder när man rullar. Försök att vända botten så att papperet ligger uppåt. Ta ett blött papper och fukta bakplåtspappret ordentligt. Låt ligga en stund, sen släpper pappret lätt. När man strukit på grädden och haft på bär eller frukt så låt den ligga en stund tills ni känner att den går att rulla. Marängen suger nämligen upp vätskan från grädden och blir därmed mjukare.
B
Birgitta
Min blev helt perfekt👍
C
Cecilia
Fick kasta allt då den blev för hård att rulla ihop, gick i sönder o allt för samman
M
Marie
Blev riktigt bra! Jag tog däremot dubbla satsen p.g.a. att det stod i kommentarerna att en sats var för lite. Det borde jag inte ha gjort. En sats räckte gott och väl till en hel ugnsplåt. Däremot tog jag 4 clementiner istället för 2 och använde även ett paket färska hallon. Blev en riktigt god combo! Använde laktosfri vispgrädde och blandade i florsocker för att få en lite tjockare konsistens och godare smak. Mina kollegor var supernöjda och sa att det smakade bättre än när man köper på konditori!
S
Sandeep kaur
Jag behövde inte göra dubbelsats men den blev hård och går inte att rulla.
E
Emma
Den blir för hård så gick inte alls att rulla. Å då tog ja ut den 4 min tidigare men ändå blev den som hård maräng. Och dubbel satts för en är för lite
N
Nuraini
Gör en dubbelsats! En sats räckte bara till halva plåten
E
Elisabet
Smeten räckte inte till att spritsa en hel plåt, fick vispa ihop en 2/3 sats till, då blev det precis. Hade stora ägg så förstår inte hur det kunde bli så fel.
A
Anett
Hur förvarar jag en bit som blir över?
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.