Black bean chocolate chili cookies

Sött, mjukt och väldigt mycket chokladsmak. Ingen kan ana att den bärande ingrediensen i de här oemotståndliga kakorna är svarta bönor. De torkade tranbären bidrar med bärig sötma och fräsch syra. Och så följer ett litet hett sting av kajennpeppar i eftersmaken.
Ett recept från:
Buffé nr 8, 2014

Gör så här
00:00:00
Har du lagat receptet?
Kommentarer
7 stHej Katarina, Lite svårt att veta varför de inte blev bra. Ett tips är att inte låta smeten stå för länge innan de gräddas. Testa att grädda de lite längre nästa gång kanske, det blir alltid olika i olika ugnar. Ingressen är kanske lite missvisande - de blir snarare mjuka och krispiga i kanten än sega. Det ändrar vi! Nu för tiden försöker vi skriva exempelvis socker och mjöl både i vikt och volym. Lycka till. Hälsningar Ulrika
Ica-köket
Mina kakor blev mjuka och flöt inte ut. Hur får man dem sega? Det vore så mycket bättre om ni kunde ange måtten i vikt och inte volym. Allt behöver inte stå i vikt men särskilt kokosolja, hackad choklad och flingsalt, det blir så mycket enklare då.
Katarina
Mina blev också mjuka men väldigt goda! Tänker testa att ha dom inne lite längre nästa gång, hoppas de inte bränns!
Madelene
ska kakorna vara mjuka när man tar ut dom? mina var nämligen väldigt mjuka efter 20 min, så hade inne dom längre. tyvärr blev dom lite brända och torra istället :(
Nina
Hej! Tack Amanda för att du uppmärksammade oss på denna miss. Nu har vi skrivit in så receptet är komplett.
Ica-köket
Ni har glömt att skriva ugnstemperaturen här! 175 grader ska det vara enligt receptet i Buffé. Tack för ett bra, naturligt glutenfritt bakrecept.
Amanda
Helt underart goda! Hittade dock inga tranbär i affären så tog torkade blåbär istället. Bytte även ut kokosoljan mot olivolja.
Evelina