Blåbärskaka i långpanna

Den här blåbärskakan i långpanna är både lättbakad och otroligt saftig – perfekt när du vill baka till många! Den är dessutom smart och smidig, då den görs på frysta bär och bakas i långpanna, vilket gör det enkelt att skära upp lagom stora blåbärsrutor. Ett recept som passar lika bra till fika, kalas eller sommarens picknick.
Ett recept från:
Buffé nr 1, 2024

Gör så här
00:25:00
Har du lagat receptet?
Näringsvärde per bit
Energi858 KJ / 205 kCal
Fett12 g
Salt0.2 g
Kolhydrater23 g
Protein2 g
Kommentarer
Jättegod! Jag tog allt x1,5 för att passa i stor långpanna. Lade till lite extra mjöl (totalt 6,5 dl) eftersom smeten verkade så lös och lite rivet citronskal för att det passar så bra med blåbär. Gräddade klar i 200 grader varmluftsugn på 22 min. Sparar detta som favorit, kommer göras igen!
Åsa
2025-07-30Kan man dubbla receptet för stor långpanna för ugn?
Ing-marie
2025-04-10Hej Ing-Marie! Du kan ta receptet gånger 1,5 så blir det perfekt för en långpanna. Eventuellt så behövs någon extra minut i ugnen bara. Lycka till. Vänliga hälsningar Tove
ICA-köket
2025-04-10Följde receptet exakt hur länge jag än hade den i ugnen blev den aldrig klar mer än ca 1,5cm från kant och in resten va fortfarande deg. Efter 1,5 timme i ugnen gav jag upp och erkände mig besegrad.
Thereze
2025-03-29