Testa att laga till en god, mustig sås som du dessutom kan använda som både olja och marinad! Allt du behöver är tomatpuré, brun farin, ingefära, olja, spiskummin, koriander, sweet chilisås, vitlök och kokosmjölk.
Ingredienser
4 dl
2
msk
tomatpuré
2
msk
brun farin
1
msk
finriven ingefära
2
msk
olja
1
tsk
malen spiskummin
1
tsk
finmalen torkad koriander
2
msk
sweet chilisås
3
vitlöksklyftor
3
dl
kokosmjölk
Gör så här
Tips
En tjock marinad som du även kan använda som grilloja och som sås.
Har du lagat receptet?
Historik (0)
Vad tyckte du om receptet?
2
1 st
Kommentar
Elly
2006-11-13
Jag provade denna sås, för jag hade lite kokosmjölk i kylen och ville ha en sås till mina köttbullar "cevapcici". Så jag blandade alla ingredienser utom vitlöken, som jag redan hade i köttbullarna. Och det blev en JÄTTEGOD sås!! Jag hade inget farinsocker hemma, men det behövs inte. Jag gjorde såsen i stekpannan, där jag stekt bullarna, för där låg redan fett i form av lite olivolja och smör. Tack för receptet!
Kommentar
Elly
2006-11-13Jag provade denna sås, för jag hade lite kokosmjölk i kylen och ville ha en sås till mina köttbullar "cevapcici". Så jag blandade alla ingredienser utom vitlöken, som jag redan hade i köttbullarna. Och det blev en JÄTTEGOD sås!! Jag hade inget farinsocker hemma, men det behövs inte. Jag gjorde såsen i stekpannan, där jag stekt bullarna, för där låg redan fett i form av lite olivolja och smör. Tack för receptet!