Kolapaj med vaniljlingon

Baka en kolapaj, servera med syrliga vaniljsmakande lingon och lättvispad grädde – den perfekta desserten till höst och vinter.
Ett recept från:
Buffé nr 9, 2025

Ingredienser
10 bitar
Vaniljlingon
225 g frysta lingon
1 dl strösocker
1 tsk vaniljpulver
Deg
3 dl vetemjöl
2 krm salt
2 tsk strösocker
120 g smör (iskallt)
1/2 dl vatten
2 tsk äppelcidervinäger
Fyllning
1 1/2 dl strösocker
120 g smör
1 1/2 dl vispgrädde
1 msk majsstärkelse
1/2 tsk flingsalt
1 tsk vaniljpulver
1 dl honung
3 ägg
2 tsk äppelcidervinäger
Till servering
3 dl vispad vispgrädde
Gör så här
01:00:00
00:30:00
00:50:00
Har du lagat receptet?
Näringsvärde per bit
Energi2204 KJ / 527 kCal
Fett34 g
Salt0.7 g
Kolhydrater51 g
Protein5 g
Kommentarer
10 stTråkig paj smakar inte kola och har en tråkig konsistensen i fyllningen. Gjort exakt som receptet.
Ulla-karin
2 tsk vinäger i pajdegen på receptet här, medan det står 2 msk vinäger i buffétidningen… Jag gjorde receptet enligt tidningen och det blev tyvärr inte bra, pajdegen smakar vinäger.
Maria-pia
Detta recept stämmer inte överens med receptet i buffé nummer 9/25. Vilket är det bättre receptet? Vad betyder det egentligen att sila ner; ska man verkligen hälla genom en sil?
Ann
Hej Ann! Det stämmer att det är olika recept men det blir ändå samma. Vi upptäckte att vi skrivit att man bara ska använda hälften av vinägervattnet i tidningen så vi ändrade på nätet till att man bara ska blanda hälften. Det blir alltså samma resultat men man slipper slänga lite vinäger. Och sila gör man för säkerhetsskull för att eventuella sockerkristaller ska silas bort. Vänliga hälsningar Tove
ICA-köket
Frågar igen. Går pajens frysa?
Lena
Hej Lena! Sorry att svaret dröjde! Vi har nu tinat upp den och smakat, funkar finfint att frysa pajen. Hälsningar Niclas
ICA-köket
Väldigt komplicerat recept. Förstår inte varför pajdegen skulle göras så krånglig. Ska testa vanlig nästa gång. Sedan brände jag sockret som skulle karamelliseras. Gjorde om, och kokade ihop ingredienserna som när man gör knäck istället. Tog sirap istället för honung. Silade vaniljsockret och majsmjölet istället för hela smeten eftersom jag inte ville sila bort flingsaltet. Det var ett misstag eftersom fyllningen blev väldigt salt enligt samtliga som smakade. Om du inte älskar salt - hoppa över flingsaltet. Lingonen ihop med kolan är väldigt gott!
Maria
Jag har fått några socker klumpar i såsen, så jag ska nog sila bort dem. Men tänker lite ekonomiskt att det kanske är smartare att sila innan jag blandar i honungen, eller hur? (Köpte honung av min granne och biodlare häromdagen, och nu är priset uppe i 105 kr burken).
Jenny
Ska det verkligen vara 1,5 dl vatten? Runt 1-2 matskedar brukar det väl vara i pajdeg?
Maria
Hej Maria! Lite otydligt i receptet att bara ca hälften av blandningen skulle användas. Det är nu korrigerat och mängden vatten vinäger stämmer. Hälsningar Niclas
ICA-köket
Kan man frysa pajen?
Lena
Varför ska fyllningen silas ned? Är det något som ska silas bort?
Sara
Hej Sara! Ja, det är väl inte helt nödvändigt men råkar det ha blivit några sockerklumpar så kan det vara trevligt att sila bort dom. Med vänliga hälsningar Tove
ICA-köket
Kan man göra pajen i förväg och värma den i micron när man ska äta den?
Ingrid
Hej Ingrid! Pajen går bra att förbereda. Värm den försiktigt bara, ljummen eller rumsvarm räcker. Hälsningar Niclas
ICA-köket