Överraska gästerna med hallon i sockerkakan! Hallonen gör kakan både saftig och vacker och bärens syrlighet bryter av fint mot kakans sötma. Enkelt och gott till kaffet.
Innehåller gluten, ägg och mjölkprotein. Gör laktosfri: välj laktosfri mjölk och laktosfritt smör. Välj olja istället för smör till formen. Välj laktosfritt ströbröd.
Gör så här
00:40:00
00:05:00
Har du lagat receptet?
Tillagat (0)
Vad tyckte du om receptet?
10 st
Kommentarer
Den kommer bli jättegott
Ghader
2024-06-15
Bytte hallon mot äpplen, fungerade perfekt 😃
Åsa
2023-09-29
Inte klar efter 60 min i ugn där jag ändå höjde tempen till 200 grader se sista 15 minutrarna. Kändes klar på stickan men rasade ihop när jag vände på den, 5 min efter jag tagit ut den. Trist att lägga så mkt tid på en kaka som aldrig blir klar… Bara att baka något annat till kalaset, denna blir det inte fler gånger!
Kommentarer
Den kommer bli jättegott
Ghader
2024-06-15Bytte hallon mot äpplen, fungerade perfekt 😃
Åsa
2023-09-29Inte klar efter 60 min i ugn där jag ändå höjde tempen till 200 grader se sista 15 minutrarna. Kändes klar på stickan men rasade ihop när jag vände på den, 5 min efter jag tagit ut den. Trist att lägga så mkt tid på en kaka som aldrig blir klar… Bara att baka något annat till kalaset, denna blir det inte fler gånger!
Annelie
2023-09-05