Fyllda kycklingfiléer

Dessa härliga fyllda kycklingfiléer med salami, bacon och krämig röra går utmärkt att tillaga på grillen! Den goda kvargblandningen lägger du både på kycklingen och serverar som ett smakrikt tillbehör ihop med en mumsig potatissallad.
Ett recept från:
Buffé nr 6, 2002

Gör så här
00:15:00
Har du lagat receptet?
Kommentarer
13 stJag undrar om dessa spett även är goda kalla? Dvs kunna göras i förväg och sen serveras utan uppvärmning.
Lena
Hej Lena! Vi rekommenderar att servera spetten varma. Hälsningar Elina
ICA-köket
Detta var gott! Vi hackade även salamin o blandade i röran. Tog creme fraiche men skippade bacon, men det låter ju oxå gott! Gjorde klyftpotatis o en grönsallad till, passade fint!
Stina
Fantastiskt gott! Använde pepperonikorv istället för salami, och lyxade till med parmaskinka istf bacon. Kommer definitivt bli den rätt jag bjuder på nästa gång jag har middag hemma.
Monica
Jag har bytt ut kesella mot mosad fetaost istället, supergott!
Anna
Har lagat den här rätten ett antal gånger och älskar den lika mycket varje gång senast på en tjejträff och en av vännerna älskade den så mycket så hon letade upp receptet själv. Tycker dock att man ska lägga in kesselafylningen i skåran i kycklingarna så att den lättare stannar kvar. Serverade den med potatissallad men brukar inte har röran brevid. Super gott!
Susanne
Gott, gott, gott!
Sofia
Mycket gott, fast jag tyckte inte att kesellafyllningen var så god att ha vid sidan om. Annars mycket mumsigt.
Marie
Mkt gott! Serverade detta på nyårsafton och det uppskattades av både stor och liten. Hade fransk potatisgratäng till!!
Åsa
Tips! Skippa salamin och servera kesellafyllningen som sås vid sidan om. Mindre kletigt att tillaga men lika gott!!
Linda
Jättegott ! Perfekt eftersom man kan förbereda rätten, och bara sätta i ugnen en stund innan gästerna kommer.
Anna