Lyxig espressotårta

En riktigt god chokladtårta med en hint av espresso. Du gör den enkelt genom att smälta smör i en kastrull och sedan blanda ner resterande ingredienser. Toppa espressotårtan med len grädde och färska bär. Vackert, lyxigt och galet gott. Den perfekta bjudtårtan!
Ett recept från:
Buffé nr 6, 2015

Gör så här
00:25:00
Har du lagat receptet?
Näringsvärde per portion
Energi2543 KJ / 608 kCal
Fett44 g
Salt0.4 g
Kolhydrater47 g
Protein6 g
Kommentarer
20 stPerfekt för chokladälskare och min son som är glutenintolerant. Har bakat flera gånger och alla som smakat har gillat den. Tycker det blir extra gott om man strör på lite flingsalt!
Matilda
Har gjort denna ett antal gånger nu. Kan säga att denna fantastiska kaka hamnar på topp 3 den är magiskt god!
Christina
Fantastisk, imponerar på alla vi bjudit! Ännu godare med 2 krm salt i! Man kan med fördel minska smöret till 200 g så blir den inte lika flottig ovanpå.
Mirjam
Vi brynte smöret och skippade sockret då kakan blev lagom söt ändå av chokladen (vi gillar inte för söta saker) och serverade den till dulce glass med kaffesmak (recept här på ica) som är väldigt söt. Kakan blir nästan som fudge som smälter i munnen. Passar väldigt bra med kaffeglass. Vi skippade grädde och färska bär men det gör sig nog till kaffeglassen också. Gillar en sött så ska en nog inte hoppa över sockret eftersom den annars blir lite bittrare i smaken.
Rebecca
Kan man frysa den?
Eva-lena
Hej Eva-Lena! Det går bra om du fryser den utan grädde och bären. Hälsningar Michelle
ICA-köket
Bland den godaste kaka jag ätit. gjorde den idag till Alla Hjärtans dag
Hanna
Hej Marie-Louis! Man kan säkert använda sötströ. Vi har dock inte provat med det så mängden kan vi inte ange. Lycka till! Hälsningar Michelle
Ica-köket
Hej Sandra! I just denna kaka är det inte mjöl...och vi har några till utan mjöl. Hälsningar Michelle
Ica-köket
Hej! Kan man söta denna kakan med något annat än strösocker?
Marie-louise
Alltså det MÅSTE inte vara MJÖL i alla kakor!! FYI.
Sandra