Tacomackor med kyckling och ananassalsa

Färdiggrillad kyckling och tacokrydda i skön förening på rostat bröd. Den fräscha ananassalsan går även att göra på burkananas. Nya fredagsfavoriten?
Ett recept från:
Buffé nr 3, 2012

Ingredienser
4 portioner
1 rödlök
1 hel grillad kyckling
1 burk majs (à 340 g)
1 burk krossade tomater (à 400 g)
1 påse tacokrydda (à 40 g)
1 påse riven tacoost (à 150 g)
3 msk hackad persilja eller koriander
8 skivor formfranska
strimlad isbergssallad till servering
Salsa
1 klyfta färsk ananas (à 300 g)
1 gurka
ca 2 1/2 msk sweet chilisås
2 msk hackad koriander eller persilja
Gör så här
00:05:00
Har du lagat receptet?
Kommentarer
En lättlagad och snabb tacovariant som alla i familjen tyckte om. Det var så gott att vi ville testlaga två gånger. Vi använde en stor, saftig färdiggrillad kyckling så röran räckte till 12 formfrallor, och då var de ändå riktigt rågade. Den friska, fräscha salsan passade utmärkt till. Andra gången lade vi till lite chili i röran och fyllde den i 8 vitkålsblad istället för formfranska. Det blev riktigt bra det med och väldigt kalorisnålt för den som föredrar det. Vi använde persilja båda gångerna och vi kommer garanterat att göra detta vinnande koncept igen.
Anna-karin
2012-01-16Ett lättlagat recept som är en bra variation av de "vanliga" varmamackorna. Det gick snabbt att göra och en bra rätt att göra en vardag efter jobb när man vill ha mat snabbt. Salsan var väldigt god och den passar också bra till grillat kött.
Jessica
2012-01-16Goda, mättande och lättlagade mackor. Salsan var god även den men vi tyckte inte att sweet chilisåsen passade ihop med tacokryddorna. Salsan kan vi tänka oss att ha till grillat i sommar och tacomackorna får en vanlig grönsallad som sällskap istället.
Maria
2012-01-15