Huden kan ibland behöva en boost, ge bort en upplyftande ansiktsskrubb gjort på kaffesump, kokosolja och farinsocker. Kaffet ger energi till huden och tillsammans med farinsockret tar den bort döda hudceller. Gör dubbelsats för du kommer vilja behålla en själv.
Kommentarer
Maria
12/14/2020Hej! Sump från en kopp kaffe, menar ni ett kaffemått då? God jul!
Redaktionen ICAse
12/16/2020Hej Maria! Ja, ett kaffemått ungefär eller det som blir över, vissa tar lite mer och vissa tar lite mindre. 😉 God jul! Hälsningar Elina
Madeléne
10/12/2019Hur går det här ihop med att man inte vill ha fett och kaffesump i avloppet...? Vill gärna använda skrubb, men inte att det ska bli stopp i rören.
Redaktionen ICAse
10/14/2019Hej Madeléne! Tack för din kommentar och du har helt rätt. Kaffesump bör inge spolas i avloppet utan slängas i matavfall. Vi har förtydligat det i receptet. Vi kan tipsa om att använda scrub bara någon gång då och då och sedan spola avloppet med hett vatten efteråt. Eller varför inte göra det på sommartid då man kan göra den här skönhetsritualen utomhus och samtidigt ge extra näring till rabatterna med kaffesumpen! Hälsningar Elina
Tatyana
9/11/2019Hur länge bliv den användbart i några dagar eller upp till en vecka? Måste den stå i kylen hela tiden? Tänkte kanske man kan göra en sådan och ta med sig utomlandsresa?
Redaktionen ICAse
9/12/2019Hej Tatyana! Den bör hålla i ca 1 månad så du kan lugnt ta med den på din utlandsresa. Hälsningar Michelle